EDITORIÁL: Čo nájdete za plotom

EDITORIÁL: Čo nájdete za plotom

Pár dní dozadu stratil môj trojročný syn Kubo pred poštou pružinku z pera. Pre niekoho je to len pružinka z pera, no pre Kuba to bolo oveľa viac. Vlastne to bolo najviac, čo si v tej chvíli prial. Tá strata mu vytlačila na tvár niekoľko obrovských sĺz. Keď to videla staršia pani prichádzajúca na poštu, odložila svoje listy naspäť do kabelky, čupla si k zemi a začala hľadať pružinku spolu s nami. O chvíľu sa k nám pridal aj pán v obleku a mladý zaľúbený pár. Každý z tých ľudí sa mohol ponáhľať, nevidieť, nestarať sa. Namiesto toho sa s nami plazili na zaprášenom chodníku pre kúsok Kubovej radosti.

Je vždy veľmi príjemné vidieť ľudí, ktorí sa prechádzajú po ulici s otvorenými očami. Ľudí, ktorí sa nestarajú iba o dianie v mikroregióne ohraničenom plotom svojej záhrady, ale vidia aj zaňho. V Nadácii Pontis máme to šťastie, že pri svojej práci takýchto ľudí stretávame často. Pomáhajú ľuďom na okraji, ktorí sú ohrození chudobou. Ukazujú, že podnikať sa dá zodpovedne a čestne s prínosom pre všetkých nás. Snažia sa o lepšie podmienky vo vzdelávaní. Dohliadajú na transparentné čerpanie verejných peňazí. Často sa púšťajú do odvážnych aktivít…

Zobraziť celý článok

Je vždy veľmi príjemné vidieť ľudí, ktorí sa prechádzajú po ulici s otvorenými očami. Ľudí, ktorí sa nestarajú iba o dianie v mikroregióne ohraničenom plotom svojej záhrady, ale vidia aj zaňho.

V Nadácii Pontis máme to šťastie, že pri svojej práci takýchto ľudí stretávame často. Pomáhajú ľuďom na okraji, ktorí sú ohrození chudobou. Ukazujú, že podnikať sa dá zodpovedne a čestne s prínosom pre všetkých nás. Snažia sa o lepšie podmienky vo vzdelávaní. Dohliadajú na transparentné čerpanie verejných peňazí. Často sa púšťajú do odvážnych aktivít na úkor svojho voľného času a riešia omnoho naliehavejšie problémy ako stratená pružinka z pera. Robia to navyše so všetkou energiou, lebo v týchto aktivitách našli svoje naplnenie.

Na našom novom portáli chceme poukázať práve na  dobrých ľudí, zaujímavé neziskové a verejné organizácie a zodpovedné firmy. Všetci títo vykročili z komfortu svojho gauča, otvorili dvere a dnes sa snažia o pozitívnu zmenu za plotom.

Na úvod si môžete prečítať o iniciatíve, ktorá v Košiciach prerobila nepoužívané kotolne na kultúrne centrá. O automobilovej spoločnosti, ktorá pomáha v okolí Žiliny a revitalizuje ihriská a buduje cyklotrasyA tiež o Milanovi Slamovi, ktorý so svojím tímom zmenil zdevastovanú záhradu na srdce kultúrneho diania v Banskej Bystrici. Veríme, že ich príbehy budú pre vás rovnakou inšpiráciou ako pre nás. Prajeme vám príjemné čítanie.

Za autorský tím redakcie ZaPlotom.sk

Tomáš Janeček

Nenechajte si ujsť aj