Začalo to príbehom Scotta Harrisona z charity: water, ktorý si Šimon Šicko vypočul na konferencii v Londýne. „Oslovilo ma, že sa z hochštaplera stal človek, ktorý dnes pomáha miliónom ľudí. Rozprával nám, že na svete je asi 700 miliónov ľudí, ktorí celé svoje životy trávia tým, že chodia po vodu a nosia ju späť domov. Trvá im to niekedy aj celý deň. Preto so svojou organizáciou stavia studne všade, kde je to možné. Ľuďom tým radikálne mení ich životy,“ vysvetľuje Šimon. Dať narodeninám hlbší…
Začalo to príbehom Scotta Harrisona z charity: water, ktorý si Šimon Šicko vypočul na konferencii v Londýne. „Oslovilo ma, že sa z hochštaplera stal človek, ktorý dnes pomáha miliónom ľudí. Rozprával nám, že na svete je asi 700 miliónov ľudí, ktorí celé svoje životy trávia tým, že chodia po vodu a nosia ju späť domov. Trvá im to niekedy aj celý deň. Preto so svojou organizáciou stavia studne všade, kde je to možné. Ľuďom tým radikálne mení ich životy,“ vysvetľuje Šimon.
Dať narodeninám hlbší zmysel sa mi zdal ako výborný nápad.
Narodeniny, ktoré menia ľudské životy
S manželkou Luciou sa rozhodli takúto studňu vybudovať. Spravili to však nevšedne – zapojili dobrých priateľov a komunitu ľudí okolo nich. Na svoje narodeniny si totiž nepriali dary pre seba. Ich želaním bolo, aby finančne podporili výstavbu studne.
„Oproti zvyšku sveta žijeme v obrovskom bohatstve. Mnohokrát počúvam aj sám seba, že – budú narodeniny a zase dostanem nejaké nezmyselné darčeky. Podľa mňa sa už ani nenapĺňa účel potešiť človeka. Ja sa skôr teším, keď tých ľudí vidím. Dať narodeninám hlbší zmysel sa mi zdal ako výborný nápad,“ popisuje svoje pocity Šimon.
„Obaja už dlhšie vnímame, že mnohé sviatky sú založené na obdarovávaní sa vecami a nie sme s týmto stavom stotožnení. Prepĺňame si životy predmetmi, ktoré nás zahlcujú, vyžadujú si čas, pozornosť, energiu, ďalšie veci na údržbu,“ dopĺňa Lucia.
Nie je to len zbierka
V praxi to vyzeralo tak, že si vytvorili stránku priamo na webe charity: water, ktorý umožňuje zbieranie peňazí online. Na Slovensku je takýmto portálom napríklad DobraKrajina.sk. Zároveň vytvorili na Facebooku narodeninové podujatie (event), do ktorého pozvali svojich priateľov. Peniaze tak putovali priamo na charity: water a priatelia mohli sledovať, akú sumu sa podarilo vyzbierať a koľkým ľuďom táto adresná pomoc pomôže.
„Nie je to len zbierka. Celú svoju narodeninovú oslavu, môžete niesť v tejto téme – o darovaní studne,“ približuje Lucia a dodáva: „Symbolickým darovaním narodenín sme chceli nasmerovať prirodzenú potrebu obdarovať niekoho, koho mame radi, na niečo zmysluplné, čo vie urobiť pozitívny rozdiel.“
Šickovi išli ešte ďalej. Zaviazali sa doložiť z „vlastného“ chýbajúcu sumu.
Studňa s vedľajšími účinkami
Darovanie narodenín malo aj „vedľajšie účinky“. „Medzi kamarátmi sme rozprúdili debatu, čo by ešte tiež bolo veľmi zaujímavé sledovať,“ hovorí Lucia. Rozhovory smerovali nielen na otázku prečo darovať, ale, prekvapivo, najmä kam darovať. Rozvinula sa tak debata napríklad na tému, či nie je lepšie pomáhať doma, ako niekde ďaleko. „Možno práve keď si uvedomíme, že niekto trpí viac a nebudeme myslieť len na seba, koľko toho nemáme, ale uvedomíme si, že je tu niekto, komu chýba obyčajná pitná voda, tak možno nám to nakoniec všetkým trochu viac otvorí oči,“ uzatvára Šimon.
Dnes je studňa už postavená, práce na nej boli ukončené v júni tohto roka. Nachádza sa v Mozambiku a denne pomáha 364 ľuďom.