To všetko oni, nie my!

To všetko oni, nie my!

Máme heslá. Toho odvolať, tamtoho zvoliť. Chcem to nejako inak. Politici do basy. Stop korupcii.

Áno, stop korupcii je moje najobľúbenejšie heslo. Odstráňme korupciu a bude dobre. Nie je to pravda, ale ak by aj bola, korupciu si predstavujeme ako to, čo robia oni, nie my. Ich si predstavujeme ako ľudí s kufríkmi a v limuzínach, ktorí nechodia po tých uliciach, po ktorých chodíme my, bežní (a slušní!) ľudia. To všetko oni, nie my. Akurát, že ani to nie je pravda. Takto zhruba pred rokom som rozprával na protikorupčnom pochode, mohlo tam byť aj 15…

Zobraziť celý článok

Áno, stop korupcii je moje najobľúbenejšie heslo. Odstráňme korupciu a bude dobre. Nie je to pravda, ale ak by aj bola, korupciu si predstavujeme ako to, čo robia oni, nie my. Ich si predstavujeme ako ľudí s kufríkmi a v limuzínach, ktorí nechodia po tých uliciach, po ktorých chodíme my, bežní (a slušní!) ľudia. To všetko oni, nie my.

Akurát, že ani to nie je pravda.

Takto zhruba pred rokom som rozprával na protikorupčnom pochode, mohlo tam byť aj 15 000 ľudí a to bolo až donedávna veľmi veľa. Porozprával som z pódia, čo chceme a kto všetko je na vine. Súhlasili. Povedal som, koho treba odvolať a kto by mal odstúpiť, koho nechceme, čo nechceme a ako to chceme namiesto toho. Páčilo sa im to, lebo heslá sú fajn. Sú krátke a jednoduché a najmä, keď tam tak stojíte na námestí, jednoduchá je aj tá realizácia. Alebo sa to tak aspoň zdá. Zatlieskali.

Vtedy som mal skončiť, povedal som predsa presne to, čo som mal, ale neskončil som. Povedal som aj druhú časť, hoci som vedel, že sa bude páčiť omnoho menej. Chcete žiť v lepšej krajine? Protestujete proti korupcii? Začnite od seba, povedal som. Nájdite si veci, ktoré môžete zlepšiť a zlepšite ich. Buďte slušní, slušne sa správajte a pomáhajte si. Plaťte dane, neulievajte sa, odmietajte korupciu aj v malom. Aj v každodennom živote. Korupcia, to totiž nie sú iba milióny v hotovosti. Skrátka, začnite od seba.

Potlesk bol omnoho slabší, odozva menej nadšená. Toto už neboli heslá namierené proti abstraktnému nepriateľovi niekde tam hore. Vedel som to, ale aj tak som to povedal, lebo som vedel, že mám pravdu.

Keď som pracoval v reklamnej agentúre, mal som ponuku posunúť dôverné materiály za odmenu. Keď som zastupoval vlastníkov bytov, nikto si nevedel predstaviť, že popritom nekradnem a nakoniec ma nahradili niekým, kto kradne, ale býva tu päťdesiat rokov. Poznám všetci poznáme ľudí, ktorí neplatia dane tak, ako by mali. Pokladáme to za umné, nie odsúdeniahodné. A potom sa stretneme na námestí a sme proti korupcii.

Neuvedomujeme si, že keď hovoríme o jej konci, hovoríme aj o konci toho, čo sami robíme. Mnohí, ktorí si tento stĺpček prečítajú, nebudú súhlasiť. Lebo to nie je to isté. Lebo kto neokráda štát, okráda seba. Lebo lebo. Každý ma svoje lebo, nikto nahlas a otvorene nepovie, že kradne. Každý ma svoje dôvody, prečo práve on nerobí to, čo ostatní. Ak však nechceme korupciu, tak nechceme všetku korupciu a nielen tú, ktorá nám nevyhovuje.

Ak ste proti korupcii, začnite od seba a robte to každý deň. Žiadajte bločky, zaplaťte radšej viac ako naruku. Neskúšajte sa dohodnúť s policajtmi. Definitívne víťazstvo nad korupciou totiž neexistuje, ale dá sa minimalizovať. A najlepšie je začať od seba samého.

Nenechajte si ujsť aj