Úradníčka, ktorá sa odmietla nechať odsúdiť

Úradníčka, ktorá sa odmietla nechať odsúdiť

Monika má veľmi rada svoju prácu. Baví ju, hovorí o nej, že je kreatívna a denne sa pri nej učí veľa nového. Svojich kolegov považuje za profesionálov, s ktorými dokáže posúvať veci dopredu. Monika pracuje na Ministerstve vnútra. Ostali ste prekvapení?

Kým v zahraničí je práca pre štátnu sféru lukratívnou a ľudia sa ňou doslova chvália, v našej krajine sa, pre mnohé kauzy, ktoré neustále víria hladinu politickej scény, musia skôr vyviňovať. Pritom sú to často ľudia, ktorí svoju prácu robia s nasadením, presvedčením a v snahe priniesť pozitívnu zmenu. Takou je aj Monika Filipová. Odmietla sa zmieriť s prevládajúcou mienkou, že ak človek pracuje pre skorumpovaný systém, je aj on sám skorumpovaný. Vznikli tak viaceré aktivity, ktoré chcú pozdvihnúť prácu úradníkov a podporiť tých, ktorí…

Zobraziť celý článok

Kým v zahraničí je práca pre štátnu sféru lukratívnou a ľudia sa ňou doslova chvália, v našej krajine sa, pre mnohé kauzy, ktoré neustále víria hladinu politickej scény, musia skôr vyviňovať. Pritom sú to často ľudia, ktorí svoju prácu robia s nasadením, presvedčením a v snahe priniesť pozitívnu zmenu. Takou je aj Monika Filipová. Odmietla sa zmieriť s prevládajúcou mienkou, že ak človek pracuje pre skorumpovaný systém, je aj on sám skorumpovaný. Vznikli tak viaceré aktivity, ktoré chcú pozdvihnúť prácu úradníkov a podporiť tých, ktorí robia poctivú a transparentnú verejnú službu.

Monika nás vzala do Bratislavských lesov, kde sa dokáže naštartovať, keď ju valcuje únava či frustrácia. Aktívne športuje, najradšej má horský bicykel a beh, pri ktorom pravdepodobne vznikla aj myšlienka Dobrého úradníka. Foto: Matej Kautman

Monika pracuje na Ministerstve vnútra, na riadiacej pozícii, už 5 rokov. Pracovať v štátnej správe nebolo jej snom, pred nástupom ani netušila, čo to obnáša. Chcela len využiť svoje vedomosti, ktoré získala štúdiom na 3 odboroch súčasne. Svoju prácu má veľmi rada: „Je kreatívna, rozmanitá, posúva ma dopredu. Dokonca vidím, že sa dá bojovať aj s byrokraciou, len si to vyžaduje aktívny prístup. Na našom oddelení cítim veľmi zdravého ducha, sme mix mladých ľudí aj staršej generácie a pracuje sa nám spolu veľmi dobre,“ hovorí.

Podpora transparentných úradníkov chýba

Keď sa však v roku 2016 prevalila kauza na Ministerstve zahraničných vecí, pocítila zo strany verejnosti tlak. „Akoby úradníci nemali vlastnú integritu a kvôli nastavenému systému neriešia stránku etiky. Necítila som podporu, že keď robím svoju prácu zodpovedne a transparentne, mám tam ostať,“ hovorí. Jej prvou reakciou bolo zverejnenie otvoreného listu, ktorým chcela povzbudiť čestných úradníkov v štátnej správe. Množstvo ľudí jej za tento krok poďakovalo. Ale žiadna zmena nenastala. S ďalšou kauzou to bolo ešte horšie a  jej prácu na ministerstve odsudzovali dokonca aj blízki priatelia.

Necítila som podporu, že keď robím svoju prácu zodpovedne a transparentne, mám na ministerstve ostať.

„Premýšľala som – jedna vec je kritizovať, lebo my Slováci stále len kritizujeme, a druhá je prísť s nejakým riešením alebo návrhom, ktorý môže prispieť k zmene,“ hovorí. Po tom, čo poskytla Denníku N veľmi úprimný rozhovor o pomeroch na ministerstve, ktorý vyvolal mimoriadny rozruch, zrodila sa jej v hlave myšlienka. Chýbala iniciatíva, ktorá by povzbudila ľudí na úradoch, ale zároveň by jasne komunikovala, že za to, ako systém vyzerá, je zodpovedný každý z pracovníkov. „Nemôžeme stále len kritizovať vedenie, aj my máme zodpovednosť. Aj my môžeme navrhnúť skvalitnenie procesov, pracovných metód, alebo zlepšiť napríklad aj obyčajnú komunikáciu,“ myslí si.

Foto: Matej Kautman

Úradníci sa spojili, aby šírili dobré meno

Začiatkom tohto roka Monika spolu s 11 ďalšími kolegami z rôznych úradov, oznámili vznik Dobrého úradníka. Tomu predchádzali mesiace príprav, kedy formulovali ciele, ale napríklad aj Desatoro dobrého úradníka, alfu a omegu iniciatívy. Dnes sa komunita úradníkov, ktorí sa hlásia k desatoru a k záväzku šíriť dobré meno, zväčšuje. Pravidelne sa stretávajú a preberajú konkrétne témy, aby zistili čo a ako funguje či nefunguje a hľadajú konštruktívne riešenia, ako meniť systém z ich pozície. Organizujú tiež webináre so zahraničnými úradníkmi, ktorí hovoria o fungovaní v rámci svojich inštitúcií a zdieľajú príklady najlepšej praxe.

Práca v štátnej sfére je služba

  • Je riaditeľkou odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov na Ministerstve vnútra
  • Vyštudovala právo, čínsky jazyk a kultúru a medzinárodné vzťahy
  • Žila vo Veľkej Británii, Číne aj na Taiwane
  • Ovláda 4 jazyky
  • Je zakladateľkou iniciatívy Dobrý úradník

Monika verí, že napriek tomu, že pojem „úradník“ zahŕňa veľmi široké spektrum ľudí, spája ich jedno poslanie. „Je to služba pre štát a pre ľudí. Každý úradník, na všetkých úrovniach, by sa mal snažiť uľahčiť fungovanie občana. Mali by sme svoju prácu vykonávať s presvedčením, že prispievame k verejnému dobru a uľahčujeme život ľuďom,“ hovorí. Uvedomuje si, že to znie idealisticky, ale verí tomu a snaží sa podľa toho aj riadiť. O tom svedčí aj fakt, že už niekoľkokrát mala možnosť odísť pracovať do zahraničia, ale rozhodla sa ostať. Cíti, že by chcela pomôcť zlepšiť situáciu na Slovensku a ak raz človek odíde do zahraničia, je ťažké vrátiť sa späť.

Foto: Matej Kautman

Bariérou je byrokracia aj nízka miera zodpovednosti

Práca úradníka má však viacero bariér, ktoré je potrebné systematicky odbúravať. A práve na to má slúžiť zdieľanie skúseností a povzbudzovanie sa. Ako hlavnú prekážku vníma Monika byrokraciu, ktorú je mnohokrát ťažké obísť tak, aby bol dodržaný postup v medziach zákona. Druhou je nízka miera zodpovednosti v samotných úradníkoch: „Často mám pocit, že ten úradník hľadá cestu, prečo to nepatrí jemu a stavia to v rovine zákona. A má pravdu. Ale možno by sa na to mohol pozrieť, že je tu občan s opodstatneným problémom, ja síce neviem pomôcť, ale porozmýšľam, ako by sa jeho situácia dala čím skôr vyriešiť,“ hovorí Monika a vzápätí dodáva: „Uvedomujem si však, že málo ľudí si trúfne na seba zobrať zodpovednosť, lebo veľmi dobre vedia, že z toho môžu mať problémy. Aj to je chyba systému. Tiež existujú aj cholerickí sťažovatelia a aj kvôli nim nevieme niekedy s našou prácou pohnúť, lebo nás brzdia a frustrujú.“

Súčasnú situáciu na Ministerstve vnútra hodnotí s chladnou hlavou. „Ja aj kolegovia to vnímame ako dôsledok, vyvrcholenie niečoho, čo sa v štáte už dlhodobo zhromažďovalo – to, že za kauzy nikto nevyvodil politickú zodpovednosť. Snažíme sa napriek všetkému pracovať ďalej a robiť si svoju prácu kvalitne.“

Nenechajte si ujsť aj