TRANSPARENTNEJŠIE SLOVENSKO? AJ TAKTO MÔŽETE PRISPIEŤ

TRANSPARENTNEJŠIE SLOVENSKO? AJ TAKTO MÔŽETE PRISPIEŤ

Netransparentné konanie a korupcia patria medzi najakútnejšie problémy Slovenska, ktoré ovplyvňujú celú spoločnosť. Pri súčasnom vývoji nám hrozí, že do roku 2020 sa ocitneme medzi štyrmi najskorumpovanejšími štátmi Európskej únie.  K tejto situácii však nemusí prísť, ak prispeje každý svojim dielom a spraví aspoň malý krok k transparentnejšiemu Slovensku. Prinášame zopár rád, ako na to.  

  1. Začnite od bodu, na ktorý poukazujú vaše 3 prsty Hovorí sa, že keď človek na niekoho poukazuje ukazovákom, jeho 3 ďalšie prsty smerujú na neho samého. A to je bod, od ktorého treba začať aj v boji za transparentnejšie Slovensko. Postoj „začnem od seba“ znie ako klišé, no pre zmenu je kľúčový. Pretože faktom ostáva, že najlepšie dokážeme ovplyvniť zmenu u seba, tak, ako to zhrnul v komentári od Sama Marca. 2. Neostaňte ticho Ak nie ste spokojní s niečím, čo sa deje okolo…

Zobraziť celý článok

 

1. Začnite od bodu, na ktorý poukazujú vaše 3 prsty

Hovorí sa, že keď človek na niekoho poukazuje ukazovákom, jeho 3 ďalšie prsty smerujú na neho samého. A to je bod, od ktorého treba začať aj v boji za transparentnejšie Slovensko. Postoj „začnem od seba“ znie ako klišé, no pre zmenu je kľúčový. Pretože faktom ostáva, že najlepšie dokážeme ovplyvniť zmenu u seba, tak, ako to zhrnul v komentári od Sama Marca.

2. Neostaňte ticho

Ak nie ste spokojní s niečím, čo sa deje okolo vás, správnym prvým krokom môže byť aj obyčajné „neostať ticho“. Vo svojej rodine, práci, v samospráve,… Na vyjadrenie názoru slúžia aj verejné zhromaždenia, ktoré sú, okrem iného, výborným nástrojom kontroly demokracie.

Ak sa jedná o závažnejšie problémy, existujú opatrenia, ktoré zabezpečia ochranu pri nahlasovaní protispoločenskej činnosti. Tie podrobne približuje stránka Akooznamit.sk od Nadácie Zastavme korupciu.

3. Podporte čestných ľudí pracujúcich v inštitúciách, ktoré sú spochybňované

Systém ozdravíme skôr, keď v spochybňovaných inštitúciách budú pracovať čestní úradníci, ktorým ide o dobro spoločnosti. Takíto ľudia často potrebujú podporu a povzbudivé slová, prípadne uznanie za to, o čo sa snažia.

4. Postavte sa aktívne k tomu, čo sa deje v samospráve

Aj zosnulý novinár Ján Kuciak v jednom rozhovore poznamenal, že korupcia sa deje už v „malej“ politike, odkiaľ sa často presúva do veľkej. Aj preto by malo byť našou občianskou povinnosťou zaujímať sa o to, čo sa deje „doma“ – v samosprávach, a kontrolovať činnosti starostov, primátorov a zastupiteľstiev. Okrem boja proti netransparentnosti tak môžeme dosiahnuť vyššiu kvalitu života v mestách a na dedinách. V tomto významne pomáha aj Združenie  občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS).

5. Podporte organizácie, ktoré pozerajú politikom na prsty

Pri kontrole štátu vykonávajú dôležitú úlohu aj watchdogové a analytické inštitúcie. Na Slovensku ich máme hneď niekoľko. Môžete im venovať svoje 2 % z daní alebo ich podporovať jednorazovými či pravidelnými darmi počas celého roka.

 

 

Photo by Raymond Hui on Unsplash

Nenechajte si ujsť aj