1. Zamyslime sa nad skutočnými obavami Máme obavy z vlastného ochorenia alebo z ochorenia člena našej rodiny? Nebudeme schopní pracovať a zarábať peniaze? V obchode už nikdy nebude tovar? V skutočnosti máme pravdepodobne obavy z kombinácie rôznych problémov, ktoré sa líšia v úrovni závažnosti. Možností, ako prevziať kontrolu nad obavami, je hneď niekoľko. Začať môžeme tým, že si spíšeme zoznam našich myšlienok v danej súvislosti a dáme im nejakú štruktúru. Príklad: Aká je pravdepodobnosť, že nás každá z týchto hrozieb…
1. Zamyslime sa nad skutočnými obavami
Máme obavy z vlastného ochorenia alebo z ochorenia člena našej rodiny? Nebudeme schopní pracovať a zarábať peniaze? V obchode už nikdy nebude tovar? V skutočnosti máme pravdepodobne obavy z kombinácie rôznych problémov, ktoré sa líšia v úrovni závažnosti.
Možností, ako prevziať kontrolu nad obavami, je hneď niekoľko. Začať môžeme tým, že si spíšeme zoznam našich myšlienok v danej súvislosti a dáme im nejakú štruktúru. Príklad: Aká je pravdepodobnosť, že nás každá z týchto hrozieb skutočne ovplyvní? Možno si práve pri tom uvedomíme, že niektoré naše obavy sú v skutočnosti veľmi nepravdepodobné, a môžeme ich prekonať tým, že uvoľníme priestor mozgu na riešenie problémov, ktoré sú naozaj dôležité.
2. Zmeňme, čo môžeme
Keď máme identifikované primárne zdroje neistoty a stresu, začnime sa zaoberať vecami, ktoré môžeme zmeniť. V praxi to napríklad znamená, že síce nemáme kontrolu nad počtom dní, kedy deti nebudú chodiť do školy, ale máme kontrolu nad vytvorením plánu starostlivosti o dieťa v takej situácii.
Vytvorme si plán a zároveň aj plán záložný a uvedomme si, že je úplne v poriadku, ak tieto plány nebudú dokonalé, pretože to nebudú nikdy. V stresujúcich situáciách je oveľa jednoduchšie aktivovať existujúcu stratégiu, než ju vyvinúť za chodu. Možno si napokon uvedomíme, že zavedenie týchto plánov znižuje určité obavy z konkrétnych situácií.
3. Prijmime, čo nemôžeme zmeniť
Je dobré si uvedomiť, že niektoré veci sú počas tejto situácie mimo našu kontrolu, či sa nám to páči alebo nie. V prípade problémov, ktoré skutočne zmeniť ani ovplyvniť nemôžeme, je dôležité premýšľať o používaní stratégií zvládania emócií, ktoré nám pomôžu zvládať vlastné pocity. Možno sa nebudeme môcť stretnúť nejaký čas so svojimi priateľmi alebo starými rodičmi, ale môžeme zvážiť stratégie, ako zvládnuť tieto nevyhnutné emócie a ako im zabrániť.
Medzi takéto stratégie patrí napríklad všímavosť, cvičenie, zapisovanie do denníka. Odpočinúť od emócií si môžeme aj čítaním kníh, hraním hier, pozeraním obľúbeného seriálu, pečením alebo starým dobrým kričaním do vankúša…
4. Vyberajme si správy o víruse opatrne
Je tiež dôležité byť informovaný o tom, čo sa deje, no nemala by to byť naša hlavná činnosť počas pandémie. Existuje totiž veľa dezinformácií, ktoré len zvyšujú stres a strach. Ak chceme vedieť najnovšie a najrelevantnejšie informácie o situácii na Slovensku, nájdeme ich napríklad na stránkach Ministerstva zdravotníctva SR – https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19.
5. Nesúďme seba ani ostatných
Uvedomme si, že osobné štýly zvládania sa líšia a my nemôžeme zmeniť druhých. Čo však zmeniť vieme, je tolerancia rôznych reakcií druhých ľudí.
6. Zostaňme pripojení!
Jedna z vecí, ktorú potvrdilo mnoho sociálnych výskumov je, že sociálna podpora je veľmi dôležitá pre odolnosť a zotavenie sa počas stresu. Čím viac sa cítime osamelí, tým viac bude zrejme negatívne ovplyvnené naše duševné zdravie, čo je počas obdobia karantény a izolácie od spoločnosti obzvlášť pravdivé. Bude potrebné sa spojiť s našimi blízkymi iným spôsobom, ako sme zvyknutí, ale je dôležité v kontakte zostať.
Záverečné zhrnutie:
1) Urobme, čo môžeme, aby sme sa postarali o svoju úzkosť prerušením obáv.
2) Zmeňme, čo môžeme, a pracujme na stratégiách prijímania a zvládania toho, čo nemôžeme.
3) Obmedzme mediálne informácie o víruse, aby sme sa nezaoberali celou situáciou 24/7.
4) Zostaňme v spojení pomocou akýchkoľvek dostupných prostriedkov s ľuďmi, ktorí sú pre nás dôležití.
5) Predovšetkým nezabudnime, aké stratégie riadenia stresu na nás fungujú, a pravidelne ich používajme na zvládnutie tejto náročnej situácie.