Desatoro efektívnej výchovy od Martiny Vagáčovej

Desatoro efektívnej výchovy od Martiny Vagáčovej

Učte a modelujte vzájomný rešpekt. Účinným spôsobom je láskavý a zároveň jasný prístup: láskavý v ukazovaní rešpektu voči deťom a jasný pri prejavovaní rešpektu sebe a „potrebám danej situácie“. Používajte povzbudenie ako pomoc pre dieťa pri napĺňaní „pocitu spolupatričnosti“, čím sa vyhnete nevhodnému správaniu. Oceňujte každý krok smerom k zlepšeniu.  Pravidelne si vytvárajte exkluzívny čas s jedným dieťaťom (1:1) za účelom zdieľania toho, čo rado robí. Prináša to výraznú zmenu správania smerom k spolupráci a prehĺbenie vzťahu. Zapájajte deti a nerobte nič, čo vedia spraviť samé. Búdu…

Zobraziť celý článok
 1. Učte a modelujte vzájomný rešpekt. Účinným spôsobom je láskavý a zároveň jasný prístup: láskavý v ukazovaní rešpektu voči deťom a jasný pri prejavovaní rešpektu sebe a „potrebám danej situácie“.
 2. Používajte povzbudenie ako pomoc pre dieťa pri napĺňaní „pocitu spolupatričnosti“, čím sa vyhnete nevhodnému správaniu. Oceňujte každý krok smerom k zlepšeniu. 
 3. Pravidelne si vytvárajte exkluzívny čas s jedným dieťaťom (1:1) za účelom zdieľania toho, čo rado robí. Prináša to výraznú zmenu správania smerom k spolupráci a prehĺbenie vzťahu.
 4. Zapájajte deti a nerobte nič, čo vedia spraviť samé. Búdu sa cítiť dôležité a užitočné.
 5. Pri riešení problémov je najprv potrebné vyrovnať sa so silnými emóciami. Výborným nástrojom je čas pre seba. Vytvorte spolu s deťmi príjemné miesto (kresielko, vankúše, domček…), kde získate pokoj. Všetci ho používajte.
 6. Vždy vypočujte a prijmite pocity dieťaťa. Jedine správanie môže byť odmietnuté, nie dieťa.
 7. Nechajte deti vyberať v rámci bezpečných hraníc.
 8. Uistite sa, že dieťa v problémoch cíti, že ste na jeho strane. Dosiahnete to cez vaše porozumenie, prijatie a úctu voči nemu. Nastáva to, ak ste zameraný viac na riešenie problému ako na jeho dôsledky.
 9. Uistite deti, že chyby ukazujú spôsoby, ako veci správne zmeniť. Podmienkou je pravidlo HOP:
  Hľadaj, kde si spravil chybu.Oprav ju: Buďte pripravení povedať: „Prepáč mi to, ako som sa k tebe správal, nebolo to láskavé.“

  Povedz, ako to budeš riešiť nabudúce.

 10. Užívajte si v rodine spoločnú zábavu a zdieľanie, pristupujte k životu s humorom.

 

Autor úvodnej foto: John-Mark Smith

Nenechajte si ujsť aj