Ako na aktívny život? Tipy ako začať a vytrvať

Ako na aktívny život? Tipy ako začať a vytrvať

O dôležitosti aktívneho života ste už určite počuli dosť. Fyzická aktivita má pozitívny vplyv nielen na naše zdravie a hmotnosť, ale aj na psychiku a náladu. Nemusíte sa však stať bežcom na dlhé trate, aby ste zlepšili svoje zdravie. Trik je v tom, aby robili niečo, čo vás baví. Pre niektorých to znamená ísť na cvičenie s priateľom, pre iných venovať sa len sám sebe. Nezáleží na tom, či idete do telocvične, prechádzate po okolí, tancujete doma pre telkou alebo sa idete bicyklovať – len sa pohnite. Prinášame vám 4 tipy, ako sa naštartovať a zotrvať v tom.

1. Skúšajte Najdôležitejšie je začať. V dnešnej dobe máme k dispozícii naozaj širokú škálu aktivít – od rôznych druhov tanca, cez jogu, pilates, behanie, lezenie, turistiku až po extrémnejšie druhy športov. Nemajte strach, že si neviete vybrať. Treba si vyskúšať viacero aktivít, kým nájdete tú svoju, ktorá vás bude baviť. 2. Choďte na to pomaly Ak ste neboli aktívni už niekoľko rokov, nechoďte na to zhurta. Ísť z nuly na sto určite nie je riešením. Vaše telo si na fyzické…

Zobraziť celý článok

1. Skúšajte

Najdôležitejšie je začať. V dnešnej dobe máme k dispozícii naozaj širokú škálu aktivít – od rôznych druhov tanca, cez jogu, pilates, behanie, lezenie, turistiku až po extrémnejšie druhy športov. Nemajte strach, že si neviete vybrať. Treba si vyskúšať viacero aktivít, kým nájdete tú svoju, ktorá vás bude baviť.

2. Choďte na to pomaly

Ak ste neboli aktívni už niekoľko rokov, nechoďte na to zhurta. Ísť z nuly na sto určite nie je riešením. Vaše telo si na fyzické aktivity musí postupne zvyknúť, inak si môžete privodiť zdravotné problémy. Dostať sa do kondície vám pomôže aj pár minút denne. Podľa Harvardskej univerzity verejného zdravotníctva sa 3 desaťminútové cvičenia vyrovnajú jednému dlhšiemu cvičeniu. Môžete si napríklad vyskúšať: 

  • 10-minútové cvičenie ráno pred prácou
  • 10-minútová prechádzka cez obednú pauzu
  • 10-minút bicyklovania po príchode domov z práce

Samozrejme, ak zvládnete viac, o to lepšie! Zo začiatku to však netreba preháňať, radšej choďte na to pomaly. Dôležitejšie je vytrvať v tom, aby ste si vytvorili rutinu.

3. Nevzdávajte to

Ak ste jedným z tých, ktorí po to po pár pokusoch vzdajú, máme tip aj pre vás. Obráťte sa na kamarátov a známych, ktorí sa už nejakej aktivite venujú. Nebojte sa vypýtať od nich radu, prípadne ich poprosiť, aby sa vás ujali a pomohli vám naštartovať. Vždy je väčšia sranda, keď v tom nie ste sám. Ak máte problém s odhodlaním a po pár tréningoch uprednostníte pozeranie seriálov doma na gauči, pomôcť v takých prípadoch môže osobný tréner. Keď s ním máte pevne stanovené termíny tréningov, je ťažšie len tak sa vykašlať na činnosť, pretože sa vám nechce.

4. Nehľadajte výhovorky

Vytvorenie si rutiny, ktorá vás dokonca aj baví,  nejaký ten čas trvá.  Začiatky nie sú ľahké, no zotrvať v niečom je ešte ťažšie. Ak vydržíte, pozitívne účinky na vašom tele, zdraví aj nálade sa určite čoskoro objavia. Výhovoriek, prečo práve dnes nie je vhodný deň na tréning, sa vždy nájde viac ako tých, prečo áno. Je to o vašom postoji. Ak máte pocit, že na to nemáte, prečítajte si príbeh Jožka Pekarčíka, ktorý vo svojich 66. rokoch prejde za 4 mesiace  6-tisíc kilometrov na bicykli.

Nenechajte si ujsť aj