Ako rýchlo a účinne pomôcť prírode? Adoptujte si úľ

Ako rýchlo a účinne pomôcť prírode? Adoptujte si úľ

Ako sa mladý človek dostane k takému zriedkavému remeslu, akým je včelárstvo? Adama Gandžalu k tomu inšpirovali rodičia, ktorí si po odchode z armády našli novú vášeň – začali sa venovať včeláreniu. Zaumienil si vytvoriť niečo, čo dokáže pozitívne ovplyvniť celú našu krajinu. Ako odhodlane hovorí: „Strašne nerád počúvam ľudí hundrať a nehľadať riešenia.“ Vďaka nemu sa dnes darí úspešne prepájať bežných ľudí a vášnivých včelárov, čo, okrem iných užitočných „bočných“ efektov, napomáha zlepšeniu ekosystému.

Adam často počúval o problémoch, ktoré trápili mnohých včelárov – používanie pesticídov, krádeže úľov, medvede, parazity či včelie choroby. Rozhodol sa preto rodičom pomôcť rozšíriť počet úľov a z pôvodných 12 vybudovať 30. Tento ambiciózny plán sa mu podaril, čo ho následne motivovalo k založeniu unikátneho celoslovenského projektu Adoptuj úľ, keďže úhyn včiel sa netýka len jednej časti Slovenska. Adoptujte úľ – zaistíte si najlepší med Možno ste už počuli o tom, že medy vo veľkých obchodných reťazcoch mnohokrát v testovaní neobstoja práve najlepšie. Hodnota…

Zobraziť celý článok

Adam často počúval o problémoch, ktoré trápili mnohých včelárov – používanie pesticídov, krádeže úľov, medvede, parazity či včelie choroby. Rozhodol sa preto rodičom pomôcť rozšíriť počet úľov a z pôvodných 12 vybudovať 30. Tento ambiciózny plán sa mu podaril, čo ho následne motivovalo k založeniu unikátneho celoslovenského projektu Adoptuj úľ, keďže úhyn včiel sa netýka len jednej časti Slovenska.

Adoptujte úľ – zaistíte si najlepší med

Možno ste už počuli o tom, že medy vo veľkých obchodných reťazcoch mnohokrát v testovaní neobstoja práve najlepšie. Hodnota biologicky aktívnych látok – minerálov a vitamínov, je v nich neraz na veľmi nízkej úrovni. Ak si chcete byť istí, že konzumujete naozaj kvalitný med, najlepším odporúčaním je nájsť si svojho vlastného, overeného včelára. Ale ako sa k nemu dostať?

Dokázal som si, že Slováci nie sú skúpi, ale práve naopak, radi si pomáhame.

Samotná adopcia funguje celkom jednoducho. Stačí, že na webovej stránke organizácie vyplníte online objednávku. Prispejete tak sumou 169 eur na nákup vecí potrebných na výstavbu nového úľa. Po úspešnej objednávke dostanete emailom všetky dôležité informácie a budete môcť vymyslieť vášmu úľu i meno. Ako darček od vášho osobného včelára vám príde poštou zásielka 5 kg medu. Ďalší extra pohár si môžete vyzdvihnúť pri osobnej návšteve vo včelnici, kde vás čakajú aj ďalšie bonusy. „Adoptuj úľ je jediný projekt svojho druhu, ktorý sa snaží získať financie aj pre iných, nielen pre seba,“ vysvetľuje Adam.

Adam Gandžala vo včelnici včelárov Martinovičovcov. Foto: Tatiana Gernátová

Veril v ľudí

Prvotnou myšlienkou podľa Adama Gandžalu bolo, že veril že existujú ľudia, ktorým nie je príroda ukradnutá, vedia o dôležitosti včiel pre ekosystém a sú ochotní dopredu dať financie včelárovi, aby podporili počet opeľovačov a mali z toho neskôr úžitok vo forme medu. O adopcie rozhodne nie je malý záujem. Ako optimisticky hovorí Adam: „Dokázal som si, že Slováci nie sú skúpi, ale práve naopak, radi si pomáhame.“

V roku 2016 zvíťazil so svojím projektom Adoptuj úľ v súťaži Social Impact Award. Následne bol dva roky po sebe nominovaný aj na cenu Via Bona Slovakia v kategórii Zelená firma.

S adpociou prídu aj medové zážitky

Ak si adoptujete úľ, čakajú vás okrem kvalitného medu a dobrého pocitu, že ste pomohli nášmu ekosystému, i nové, originálne zážitky. K vášmu včelárovi môžete prísť na exkurziu a nahliadnuť do života tak prepotrebného hmyzu. Ochutnáte med priamo z rámiku, možno si dokonca vyskúšate i to, ako sa stáča, a v závislosti od obdobia môžete byť svedkom rojenia včiel.

Včelár vám ukáže, ako kontroluje úľ, čo všetko si na ňom môžete všimnúť a povie vám viac o jeho fungovaní. Samozrejme, uvidíte aj samotnú včeliu kráľovnú. Súčasťou exkurzie sú aj degustácie ďalších včelích produktov, ako napríklad sladkej medoviny. Včiel sa báť nemusíte, ako spomína Adam, ľudia väčšinou odchádzajú bez štípancov a obohatení o nové, nielen chuťové zážitky.

Pracovití ako včielky

Adam spolu s podporou ďalších ľudí a včelárov vybudoval  už 400 úľov, podporili dvanásť včelárov a čaro včelárstva priblížili desiatkam tisíc ľudí. Za najväčšie úspech považuje, že sa mu podarilo vybudovať komunitu poctivých včelárov a prepojiť ich s ľuďmi, ktorým nie sú príroda a toto remeslo ľahostajné. Navzájom si pomáhajú, a to finančne, ale i pracovnou a kreatívnou silou a posúvajú tak veci k lepšiemu.

 „Včelári na svoje remeslo myslia neustále, doslova ním žijú. Sú to pracovití ľudia, cítiť z nich veľkú disciplínu,“ opisuje včelársku náturu A. Gandžala. Ľudia, ktorí sa tomuto remeslu oddali, musia byť totiž nielen odborníkmi na včelárstvo, ale aj dobrými meteorológmi, ovládať základy agrikultúry a presne vedieť, aké rastliny kedy kvitnú.

Kontrola medníka so včelárom Petrom. Foto: Tatiana Gernátová

Včelárenie je prácou, ktorá prináša vždy niečo nové a vyžaduje si komplexné vzdelanie v mnohých ďalších odvetviach. V porovnaní s mestskou prácou za počítačom môže byť podľa Adama neskutočne pestrá, napĺňajúca a prináša pokoj na duši. Človek navyše strávi mnoho času v prírode, na čerstvom vzduchu.

Med je „len“ čerešničkou na torte

 „Naši včelári sú však až príliš skromní a nevedia sa predať,“ priznáva A. Gandžala. „Na Slovensku máme v mnohých prípadoch špičkový med, ale včelár ho radšej predáva so ziskom pár centov za kilo, lebo sa bojí, čo by o ňom povedali susedia, ak by si za ten pot a krv, ktoré do celej starostlivosti o včely dáva, vypýtal o trochu viac.“

Až jedna tretina jedla na vašom stole vznikla práve vďaka opeľovaniu včiel.

Aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať, včelári včielky nechovajú len kvôli medu a ďalším včelím výrobkom. Ich najväčšia hodnota je, že opeľujú poľnohospodárske a lesné plodiny. „Keď sú napríklad ovocné stromy kvalitne a včasne opelené, ich produkcia sa môže zvýšiť až o desiatky percent,“  približuje zakladateľ projektu Adoptuj úľ. Ako dodáva, musí to byť samozrejme spojené s dobrou starostlivosťou. „Až jedna tretina jedla na vašom stole vznikla práve vďaka opeľovaniu včiel.“ Možno vás prekvapí fakt, že úžitok z opeľovania je až deväťkrát vyšší než hodnota medu, vosku a ostatných včelích produktov.

Včelnica – miesto pre komunitné aktivity

Momentálne sa dnes už trojročný projekt posúva komplexnejším smerom: okrem adopcií úľov, by sa jeho aktéri chceli viac zamerať na edukáciu mladej generácie a spoločensky prospešné projekty či zapájanie komunity do environmentálnych aktivít.

Jedným z príkladov je dedinka Vysoká na východnom Slovensku, kde sa o včelnicu s 53 úľmi stará 80-ročný včelár. Má zdravé včely a fantastický med, čo potvrdzujú aj všetky rozbory. Keďže sa už ale o včielky nevládze starať tak, ako kedysi, s pomocou projektu Adoptuj úľ by ju chcel čoskoro odovzdať aj s bohatými skúsenosťami svojmu nasledovníkovi. Včely by totiž bez starostlivosti mohli zahynúť. Táto včelnica by sa v budúcnosti mala navyše stať komunitným priestorom pre vzdelávacie aktivity, exkurzie, a miestom pre ľudí,  ktorí sa budú chcieť o včelách dozvedieť o čosi viac.

O dôležitosti včiel vedia už aj deti

Aktivity neziskovej organizácie Adoptuj úľ sa rozširujú čoraz viac i do škôl a deťom ponúkajú komplexnejší pohľad na to, ako funguje príroda a jej mechanizmy. „Učíme ich napríklad, že v prírode by nemali len tak lámať konáre či zabíjať hmyz. Snažíme sa tak zvyšovať ich ohľaduplnosť a rešpekt k prírode,“ osvetľuje snahy a nádej, ktorú vkladá do najmladšej generácie A. Gandžala.

Zo včelnice včelárov Martinovičovcov. Foto: Tatiana Gernátová

Výlet za niektorým zo včelárov z celého Slovenska si môže urobiť aj vaša trieda. Zasvätí deti do sveta včiel, budú si ich môcť pozrieť zblízka cez sklo, čaká ich aj ochutnávka medu a u mnohých aj tvorba sviečok z vosku.

Radšej včelár ako „youtuber“

„Dnes sa chce väčšina mladých ľudí stať ,influencerom‘ alebo ,youtuberom‘. Čoraz menej sa stretnete s tým, že niekto chce byť krajčír, včelár či obuvník,“ hovorí Adam. „Hoci mnohé remeslá čoskoro nahradí technológia, minimálne v prípade včelárstva to tak skoro asi nebude,“ dodáva. Prezrádza, že deti na práci včelára najviac láka najmä príležitosť neustále objavovať niečo nové a neočakávané. „Potrebujeme nových ľudí, ktorí to myslia vážne, chcú sa neustále zlepšovať a posúvať vpred.“

Včelári na svoje remeslo myslia neustále, doslova ním žijú. Sú to pracovití ľudia, cítiť z nich veľkú disciplínu.

 Cieľom nie je postaviť 10 000 úľov

 Zvyšovanie množstva včiel ešte samo o sebe nič nezmení, podotýka A. Gandžala. „Nejde pritom o to, že by sme na Slovensku mali málo včiel. Skôr majú problém s nedostatkom potravy či s tým, že poľnohospodári postrekujú svoje polia vtedy, keď nemajú a včelám tak hrozí uhynutie,“ opisuje korene problému.

A čo môžete urobiť pre naše životné prostredie či včely aj vy sami? „Kupujte si med priamo od včelárov, saďte ovocné stromy, trvalky a iné rastliny, ktoré poslúžia ako zdroj potravy pre včely,“ radí A. Gandžala.

 

Úvodná foto: Tatiana Gernátová

Nenechajte si ujsť aj