Firma spod Tatier: Aj k odpadu sa správajú s úctou

Firma spod Tatier: Aj k odpadu sa správajú s úctou

Chceli, aby sa ich zákazníci cítili po nákupe dobre, a to nielen preto, že majú doma nový nábytok. A tak sa za každého z nich rozhodli vysadiť jeden stromček a s úctou sa začali správať aj k odpadu. Hovoria, že ekologické postoje majú prirodzene zakódované v DNA firmy, a preto sa už niekoľko rokov snažia vracať prírode to, čo si od nej požičali. Javorina, slovenský výrobca nábytku zo Spišskej Belej.

„Má nádhernú farbu a pre nábytkársky sektor veľmi vzácne vlastnosti – je používaný všade tam, kde je požadovaná trvácnosť a odolnosť,“ hovorí Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ Javoriny a ukazuje na časti dubového dreva, ktoré sa pod rukami zručných stolárov premieňajú na kúsky nábytku. „A orech čierny je zase cenený predovšetkým pre svoje tvrdé drevo. Má výraznú štruktúru a farebnosť, ktoré dodávajú nábytku noblesu a istú extravaganciu,“ opisuje druhú drevinu, s ktorou vo výrobnom družstve Javorina pracujú. Aj dnes je tu voňavo a rušno a hoci sa…

Zobraziť celý článok

„Má nádhernú farbu a pre nábytkársky sektor veľmi vzácne vlastnosti – je používaný všade tam, kde je požadovaná trvácnosť a odolnosť,“ hovorí Slavomír Alžbetkin, obchodný riaditeľ Javoriny a ukazuje na časti dubového dreva, ktoré sa pod rukami zručných stolárov premieňajú na kúsky nábytku.

„A orech čierny je zase cenený predovšetkým pre svoje tvrdé drevo. Má výraznú štruktúru a farebnosť, ktoré dodávajú nábytku noblesu a istú extravaganciu,“ opisuje druhú drevinu, s ktorou vo výrobnom družstve Javorina pracujú.

Aj dnes je tu voňavo a rušno a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, každý kúsok dreva, ktorý sa rozkladá všade navôkol, bude niekam patriť a s každým sa počíta. Ako všetky prírodné materiály, aj drevo neustále pracuje, a preto ho musia v Javorine najprv dôkladne vysušiť. Vo výrobe ho potom remeselníci brúsia, formátujú a tvarujú do polotovarov, ktoré podľa potreby ručne spájajú.

Krása prírody a snaha o jej udržanie je naším učiteľom a zároveň našou veľkou  inšpiráciou.

S. Alžbetkin hovorí, že ich výrobný cyklus je posledných päť rokov takmer uzavretý. V snahe znížiť plytvanie drevom dokážu v Javorine spotrebovať až 95 % odpadu.

Foto: Jakub Dvořák

„Drevené hobliny či piliny, ktoré nám po výrobe nábytku ostanú, ešte druhotne využívame na vykúrenie sušiarne dreva, kde je potrebné veľké množstvo energie. Snažíme sa tiež výrobné postupy optimalizovať tak, aby sme odpadu vyrábali čo najmenej, no nedá sa tomu úplne vyhnúť,“ vysvetľuje.

To napríklad zahŕňa precíznu prácu s každým kusom dreva tak, aby z neho v Javorine dokázali vyrobiť čo najviac komponentov pre nábytok. Toto plánovanie výroby je neoddeliteľnou súčasťou práce vedúceho výroby.

Žiadna masovka. Na objednávku a slow

Blížime sa do finále. Pred očami nám vyrástla ladná stolička a majstri spracované drevo ešte ručne ošetrujú a natierajú ochrannými olejmi. Tie drevu pomôžu zachovať jeho vlastnosti a krásu.

„Tieto oleje sú ekologické, vytvorené primárne z prírodného ľanového oleja, ktorý drevné štruktúry oživuje a zanecháva otvorené póry. Drevo tak môže naďalej dýchať a prispôsobovať sa prostrediu, v ktorom bude ďalej žiť,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ. Podotýka, že oleje i vosky sú prírodné materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu i k samotnému zákazníkovi.

A práve k nemu tovar už môže putovať, je hotový. V Javorine totiž nevyrábajú masovo, ale každý stôl či drevená konštrukcia postele má vopred svojho zákazníka. A hoci dodacia lehota nábytku na objednávku sa tak predĺži, pod Tatrami sú vďační, že to zákazníci rešpektujú a oni takto čo najmenej zaťažujú životné prostredie.

V Javorine starostlivo plánujú i jednotlivé donášky nábytku tak, aby najazdili čo najmenej kilometrov. Po montáži tiež pracovníci odnesú materiál použitý na ochranu nábytku pri prevoze späť do výrobného družstva, aby ho mohli opätovne využiť.

„Nikdy sme sa nesústredili na porovnávanie nášho výrobného procesu s inými firmami. Pre nás je podstatné urobiť všetko pre to, aby sme zbytočne nezaťažovali prírodu viac, než je nutné. Všetky spoločnosti, ktoré sa snažia znižovať dopad výroby na prírodu tak, ako vedia, sú v tomto našimi spojencami, nie konkurenciou,“ podotýka S. Alžbetkin.

Za každého zákazníka jeden stromček

V Javorine každý zákazník priamo prispieva k obnoviteľnosti prírodných zdrojov. Že nerozumiete ako? Podtatranské družstvo totiž v mene každého kupujúceho vysadí mladý dubový stromček v novozaloženom poraste na východnom Slovensku.

Foto: Pavla Kubinská

„Keďže sme výrobcom nábytku a materiál, ktorý využívame, je zo slovenských  zdrojov, cítime potrebu z prírody nielen brať, ale aj niečo vrátiť. Chceli sme prispieť k tomu, čo je pre nás všetkých najpodstatnejšie, a tým je zdravie a zdravé životné prostredie okolo nás. Chceli sme, aby sa prostredníctvom nás i naši klienti mohli cítiť lepšie po nákupe nábytku z masívneho dreva,“ vysvetľuje S. Alžbetkin.

Všetky spoločnosti, ktoré sa snažia znižovať dopad výroby na prírodu tak, ako vedia, sú našimi spojencami, nie konkurenciou.

A tak pred vyše ôsmimi rokmi rozbehli aktivitu GPS Forest a za každého zákazníka v spolupráci s lesníckym závodom vysadia jeden mladý dubový stromček, zväčša sadenicu duba zimného.

„Lokalita na východnom Slovensku je blízko tej, odkiaľ pochádza väčšina materiálu, ktorý využívame vo výrobe.  Vraciame to, čo sme si od prírody požičali a vraciame to tam, odkiaľ sme si to požičali,“ dodáva S. Alžbetkin.

Za osem rokov tak už Javorina vysadila viac ako 6 200 dubových sadeníc. Lokality, v ktorých výsadba prebieha, sú označené GPS súradnicami. S. Alžbetkin tiež podotýka, že nábytok Javoriny vyrábajú z dreva, ktoré pochádza z obnoviteľných zdrojov. „Je pre nás dôležité, že naši dodávatelia zaručujú pozitívne hospodárenie, čo znamená, že sa vysadí viac než sa vyťaží,“ zdôrazňuje.

Konzervatívny

V rohu obývačky stojí skriňa. Jej jednotlivé police sa už prehýbajú pod náporom kníh, ktoré už dnes nedokáže tak silno udržať ako kedysi. Viaceré jej časti už stratili svoju estetiku a so zašednutým pohľadom sa dívajú na svet vôkol seba. Aj bohaté ornamenty, ktoré ju zdobia a ešte nedávno boli také vkusné, už vyšli z módy. Mama ju však nechce vyhodiť, kúpila ju predsa len pred dvoma rokmi!

Foto: Filip Šlapal

Oblečenie, nábytok, technika. Poznáme to. Vyhadzujeme staré a kupujeme nové po niekoľkých mesiacoch, roku, dvoch. Lebo sa pokazili alebo nás omrzeli. A na konci dňa na to dopláca životné prostredie.

V Javorine sa rozhodli popasovať aj s tým neduhom. Nábytok, ktorý vyrábajú, je z masívneho dubového dreva, ktoré dlho vydrží a má jednoduchý, konzervatívny dizajn. Ten dokáže byť súčasný dlhú dobu a ľudia ho tak nemusia neustále vymieňať.

„Nesnažíme sa súperiť s masovo vyrábaným nábytkom. Chceme, aby si zákazníci po kúpe nášho výrobku nemuseli zaobstarávať nový stôl či posteľ aspoň ďalších 20 či 30 rokov, alebo aby sa naše produkty dedili z generácie na generáciu,“ zdôrazňuje Leo Čellár, predseda a šéfdizajnér Javoriny.

V Javorine preto tiež napríklad zákazníkov učia, ako sa o nábytok správne starať a k hotovej objednávke pribaľujú ošetrovací balíček.

Štyri princípy – všetky rovnako dôležité

Prírodnosť, obnoviteľnosť, trvácnosť a nadčasovosť. V Javorine sa pri výrobe nábytku riadia týmito štyrmi princípmi a určite ste ich medzi riadkami v predošlých vetách článku aj našli.

Foto: Filip Šlapal

„Tieto princípy vychádzajú z výrobných postupov a presvedčenia, ktoré máme prirodzene v DNA firmy už niekoľko desiatok rokov. Sú pre nás veľmi dôležité a zároveň sú všetky rovnako dôležité. Znamenajú súlad medzi tradíciou, ekológiou a moderným stvárnením,“ podotýka S. Alžbetkin.

Vraciame to, čo sme si od prírody požičali a vraciame to tam, odkiaľ sme si to požičali.

Hovorí, že úcta k prírode nevychádza len zo zamerania ich podnikania a zo spoločenskej zodpovednosti, ktorá je v mnohých prípadoch daná aj legislatívou. Vzťah k prírode firma nachádza i vďaka rázovitému podtatranskému regiónu, v ktorom je výroba situovaná.

„Drevo je vzácny prírodný zdroj, ktorý si treba vážiť a narábať s ním šetrne a s rešpektom. V Javorine sa to učíme a snažíme sa neustále inovovať výrobné postupy. A veríme, že aj iným firmám v tomto odvetví ide o to isté. Krása prírody a snaha o jej udržanie je naším učiteľom a zároveň našou veľkou  inšpiráciou,“ dodáva S. Alžbetkin.

 

Úvodná foto: Filip Šlapal

Nenechajte si ujsť aj