Z kaviarne krajčírska dielňa: Šálku kávy kríza zmobilizovala

Z kaviarne krajčírska dielňa: Šálku kávy kríza zmobilizovala

Už je to viac ako mesiac, čo vláda v boji proti koronavírusu nariadila gastro prevádzkam zatvoriť. Po nútenom zatvorení prichádza postupné uvoľňovanie prísnych opatrení, ktoré zo dňa na deň odsekli kaviarne od svojich príjmov. Už dnes je jasné, že niektoré podniky po lete neotvoria, no sú aj také, ktoré sa dokázali zmobilizovať a preorientovať svoj biznis iným smerom. Jednou z nich je aj košická kaviareň Šálka kávy, ktorá len deň po nútenom zatvorení zriadila vo svojich priestoroch provizórnu dielňu na šitie rúšok.

Mestská rodinná kaviareň sídli v historickom centre Košíc. Na prvý pohľad nenápadná, no len čo do nej vstúpite, ocitnete sa v úplne inom svete. Kaviarnička je malá, útulná a akoby v nej zastal čas. Výstižnejšie by bolo povedať „niekoľko časov“. Interiér je zmeskou toho najlepšieho z minulých dôb. Starý kredenc, kostry z bicyklov, knižnica, klavír či ikonické prvorepublikové kreslá vás vtiahnu do minulosti a akosi podvedome máte chuť odložiť mobilný telefón aj laptop. Eklektický štýl je v Šálke kávy dotiahnutý do dokonalosti. Majitelia sú kamaráti, ktorí dlhé roky…

Zobraziť celý článok

Mestská rodinná kaviareň sídli v historickom centre Košíc. Na prvý pohľad nenápadná, no len čo do nej vstúpite, ocitnete sa v úplne inom svete. Kaviarnička je malá, útulná a akoby v nej zastal čas. Výstižnejšie by bolo povedať „niekoľko časov“. Interiér je zmeskou toho najlepšieho z minulých dôb. Starý kredenc, kostry z bicyklov, knižnica, klavír či ikonické prvorepublikové kreslá vás vtiahnu do minulosti a akosi podvedome máte chuť odložiť mobilný telefón aj laptop. Eklektický štýl je v Šálke kávy dotiahnutý do dokonalosti.

Majitelia sú kamaráti, ktorí dlhé roky pracovali v gastronómii a snívali, že raz otvoria niečo vlastné. Sen sa im splnil a kaviareň už piaty rok patrí medzi vyhľadávané košické „raňajkárne“ so svojou stálou klientelou. Pandémia ich zasiahla v rušnom období. Ako zabehnutá kaviareň plánovali otvorenie vonkajšej terasy a prípravu letnej sezóny.

Foto: Šálka kávy

Namiesto kávovaru šijací stroj

Michal Pisár, spoluzakladateľ kaviarne, hovorí, že otvorenie dielne neplánovali. „Nápad vznikol spontánne z jednej fotky, ktorú som urobil 12. marca podvečer. Odfotil som, ako pre kolegov šijem rúška do práce, no keďže už o pár hodín bolo jasné, že na druhý deň neotvoríme, tak mi jeden z nich napísal, či nevyskúšame šiť rúška pre viac ľudí. Nápad nás nadchol, ešte v ten večer sme si k tomu sadli a na druhý deň už testovali, ako sa to dá.“

Michal s kolegami zmobilizovali ľudí, za jeden víkend vytvorili e-shop a začali šiť. Reakcie okolia boli pozitívne. So šitím začali v období, keď bol na trhu nedostatok rúšok a ich aktivita tak pomohla nie len kaviarni, ale aj ostatným.

Šijacie stroje zháňali v rodine. Niekoľko strojov im zapožičali rodičia a starí rodičia. Ušiť rúško sa naučili v priebehu jedného dňa. Jeden z kolegov šiť vedel a zaúčal všetkých ostatných. V začiatkoch pracovali aj 16 hodín denne, za strojmi sa striedalo 7 ľudí a za deň dokázali ušiť 300 až 400 kusov rúšok.

Manufaktúra

„Prácu sme si rozdelili. Niekto strihal látky, iný zas predžehloval makety, ďalší šili, zakladali gumičky, balili. Vlastne sme vytvorili malú manufaktúru,“ dodáva Michal.

Presedlať z kaviarne k šijacej dielni nebolo podľa Michala nejak náročné. Prispôsobili sa situácii a šitie rúšok poňali ako teambuilding, karanténu a psychický detox v jednom. „Od množstva práce sme nevedeli, kde nám hlava stoji a aj vďaka tomu sme nemuseli premýšľať nad tým, čo bude ďalej. Zachránilo nás to pred množstvom stresu.“

Zriadenie dielne bolo záchranným plánom, ako pokryť aspoň časť nákladov spojených s kaviarňou. Po prvotnom boome dopyt po rúškach klesol a Michal s kolegami aktívne hľadali možnosti, ako efektívne naložiť s časom a finančne pomôcť kaviarni. Okienkový predaj sa na Šálku kávy nevzťahoval, v čase najprísnejších opatrení bol umožnený len reštauráciám a prevádzkam rýchleho občerstvenia.

Majitelia kaviarne sú optimisti a aj v čase nášho rozhovoru (pozn. red.: tesne pred tlačovou konferenciou „Niečo za niečo“, kde premiér predstavil štyri fázy uvoľňovania opatrení) verili, že sa to čoskoro zmení a vláda umožní okienkový predaj aj kaviarňam. Tento krok by podľa nich pomohol kaviarenským prevádzkam na celom Slovensku minimalizovať straty a ochrániť ich pred ukončením podnikania.

Foto: Šálka kávy

Okienkový predaj sa ujal

Michalove priania sa splnili a dnes Šálka kávy opäť funguje formou okienkového predaja. „Konečne sme pri svojej robote! Vymýšľame a meníme náš sortiment tak, aby sa dal zabaliť a vziať do ruky. Ponúkame raňajkové menu aj kávičku so sebou.“

Pokles návštevníkov je citeľný, veľkú časť zákazníkov tvorili študenti, ktorí sa z Košíc rozpŕchli domov a tiež starší ľudia, ktorým sa neodporúča chodiť von. Stredná generácia a mladí Košičania však využívajú okienkový predaj naplno.

Stroj ako spomienka na krušné časy

Ak ste mimo Košíc alebo patríte do rizikovej skupiny obyvateľstva, svoju podporu môžete Šálke kávy vyjadriť aj kúpou rúška na kupsirusko.sk, ktoré majitelia a kolegovia pre vás vlastnoručne ušili. Tieto dni spúšťajú aj anglickú verziu eshopu a sú pripravení ponúkať rúška aj do zahraničia.

Michal Pisár pripúšťa, že šijací stroj mu bude aj chýbať, no omnoho viac mu chýbajú zákazníci:  „Už teraz sa teším, keď otvoria obchody a dám si svoj starý stroj od babky opraviť. Nechám si ho ako spomienku na tieto časy. Našim zákazníkom by som chcel povedať, že nám chýbajú a interiér kaviarne je bez nich smutným miestom. Rád by som poďakoval tým, ktorí nám pomohli a podporili nás. Veľmi si to vážime a snáď si s vami už čo chvíľa budeme môcť posedieť pri šálke kávy.“

 

Nenechajte si ujsť aj