10 rád ako nevyhorieť od Matúša Bakytu

10 rád ako nevyhorieť od Matúša Bakytu

Psychológ Matúš Bakyta, ktorý sa venuje prevenci proti vyhoreniu, ponúka svojim klientom 10 užtočných rád, ako predísť tomuto stavu.

Vždy, keď hovoríš niekomu ÁNO, zváž, či nehovoríš NIE sebe. Nastav si svoje hranice. Nauč sa povedať NIE. Rob to, čo cítiš. Ak si unavený, tak si zdriemni. Ak sa nechceš socializovať, tak ostaň doma. Nechoď niekam len preto, že sa to patrí. Choď, lebo chceš. Nájdi si koníčky. Nie si len tým, čím si v práci. Nájdi svoje ďalšie ja. Rob prácu, ktorá ťa čo najviac napĺňa. Nájdi odvahu tú súčasnú zmeniť. Netráv denne osem hodín niečím, čo pre teba…

Zobraziť celý článok
  1. Vždy, keď hovoríš niekomu ÁNO, zváž, či nehovoríš NIE sebe. Nastav si svoje hranice. Nauč sa povedať NIE.
  2. Rob to, čo cítiš. Ak si unavený, tak si zdriemni. Ak sa nechceš socializovať, tak ostaň doma. Nechoď niekam len preto, že sa to patrí. Choď, lebo chceš.
  3. Nájdi si koníčky. Nie si len tým, čím si v práci. Nájdi svoje ďalšie ja.
  4. Rob prácu, ktorá ťa čo najviac napĺňa. Nájdi odvahu tú súčasnú zmeniť. Netráv denne osem hodín niečím, čo pre teba nemá zmysel a čo ťa neteší.
  5. Nechoď z práce rovno domov. Deň sa nezačína a nekončí prácou. Choď na prechádzku, stretni sa s priateľmi.
  6. Rob si inventúru zložiek osobnosti – fyzickej, sociálnej, intelektuálne a spirituálnej. Uvažuj, ktorá je chudobná a ktorá prepálená. A zmeň to.
  7. Rozvíjaj sa. Ten, kto pravidelne spoznáva nové veci, nestagnuje. Prihlás sa na nejaký kurz. Len tak pre potešenie.
  8. Neboj sa o syndróme vyhorenia hovoriť. Navštív psychológa, ak cítiš, že niečo nie je v poriadku. Staraj sa o svoje duševné zdravie. Toto nemá byť tabu téma. Týka sa všetkých.
  9. Spíš si, čo ti v práci energiu berie a čo ti ju naopak dáva. A zdieľaj to s ostatnými kolegami. Možno to, čo teba nebaví, niekto urobí rád a ty zase môžeš niečo iné urobiť zaňho.
  10. Ak nemáš odvahu navštíviť psychológa, otestuj sa sám. Rôzne testy nájdeš na www.vyhorenie.sk alebo www.psychoweb.cz.

Nenechajte si ujsť aj