Ako znížiť potravinový odpad Nenakupujte, keď ste hladný. Plánujte si nakupovanie. Skontrolujte chladničku a nakúpte len extra ingrediencie, ktoré potrebujete. Skontrolujte dátumy spotreby a minimálnej trvanlivosti. Ak plánujete zjesť potravinu neskôr, zoberte si potravinu s neskorším DMT/DS a naopak. Udržujte si zdravú chladničku. Teplota by mala byť od 1 do 5°C. Meňte umiestnenie jedla. Pri novom nákupe presuňte staršie potraviny dopredu chladničky a nové dozadu. Servírujte radšej menšie množstvá jedla. Každý si môže prísť po dupľu. Ako si zorganizovať chladničku…
Zobraziť celý článok
Ako znížiť potravinový odpad
- Nenakupujte, keď ste hladný.
- Plánujte si nakupovanie. Skontrolujte chladničku a nakúpte len extra ingrediencie, ktoré potrebujete.
- Skontrolujte dátumy spotreby a minimálnej trvanlivosti. Ak plánujete zjesť potravinu neskôr, zoberte si potravinu s neskorším DMT/DS a naopak.
- Udržujte si zdravú chladničku. Teplota by mala byť od 1 do 5°C.
- Meňte umiestnenie jedla. Pri novom nákupe presuňte staršie potraviny dopredu chladničky a nové dozadu.
- Servírujte radšej menšie množstvá jedla. Každý si môže prísť po dupľu.
Ako si zorganizovať chladničku
- Čím trvanlivejšie potraviny, tým vyššie v chladničke, teplota je najnižšia v spodnej časti. Na najvrchnejšiu policu preto patria nedojedené varené potraviny, omáčky a mlieko a mliečne výrobky. Na najspodnejšiu zasa mäso a drobné ovocie.
- Zeleninu a ovocie ukladajte do zásuviek v najspodnejšej časti chladničky, pretože tam je najchladnejšie = skvelé miesto pre vitamíny. Zeleninu skladujte oddelene od ovocia.
- Do dverí ukladajte trvanlivejšie potraviny, ako zaváraniny či džemy. Pri otvorení sa rýchlo mení teplota a mlieko či mliečne výrobky by sa tak rýchlo pokazili.
- Mäso a mliečne výrobky neukladajte vedľa seba, zabránite tak vzájomnej kontaminácii.
- Vajcia vyskladajte z pôvodných obalov špičkou dole, do priehradok v chladničke k tomu určeným. Papierový obal je zdrojom mikroorganizmov, ktoré by mohli kontaminovať ďalšie potraviny. Vydržia 4 – 5 týždňov.
- Exotické plodiny ako mango, ananás, banány skladujte pri izbovej teplote, pretože sú citlivé na chlad. Takisto aj avokádo, baklažán, uhorky, paprika, zelená fazuľka, cuketa a paradajky. Ak sú tieto druhy dlhodobo skladované pri nízkych teplotách, môže dôjsť vo vnútri alebo na povrchu k zhnednutiu alebo zosklovateniu, úplnému zastaveniu dozrievania a zmenám chutí.
- Cibuľoviny nepatria do chladničky.
- Zemiaky neuskladňujte vo vlhkom prostredí. Môže to spôsobiť ich zahnívanie a prinízka teplota zmení škrob na cukor.
Úvodná foto: Unsplash, Jasmin Sessler