Firmy sa spojili, aby financovali boj za transparentnosť

Firmy sa spojili, aby financovali boj za transparentnosť

Dôvera podnikateľov v inštitúcie na Slovensku je na historicky najnižšej úrovni. Dá sa to vôbec zmeniť? Podľa Miroslava Šarišského, ktorý vo firemnom sektore pôsobí už mnoho rokov, je v záujme samotných podnikateľov a firiem, aby s tým niečo urobili. A niektorí už aj robia.  Práve preto vznikol Fond pre transparentné Slovensko. Čomu sa venuje?

Fond pre transparentné Slovensko zakladalo sedem firiem. Ich cieľ bol jednoduchý – systematicky podporovať organizácie, ktoré sa venujú zvyšovaniu transparentnosti a boju proti korupcii. Chceli tak prispieť ku kvalitnému a férovému podnikateľskému prostrediu. „Fungujúci právny štát je jedným zo základných predpokladov rozvoja krajiny. Je potrebné, aby sme ho postupnými krokmi neustále posilňovali. Významnou mierou by sa na tom mal podieľať aj firemný sektor,“ hovorí Miroslav Šarišský, autor myšlienky Fondu pre transparentné Slovensko. Fungujúci právny štát je jedným zo základných predpokladov rozvoja krajiny.…

Zobraziť celý článok

Fond pre transparentné Slovensko zakladalo sedem firiem. Ich cieľ bol jednoduchý – systematicky podporovať organizácie, ktoré sa venujú zvyšovaniu transparentnosti a boju proti korupcii. Chceli tak prispieť ku kvalitnému a férovému podnikateľskému prostrediu. „Fungujúci právny štát je jedným zo základných predpokladov rozvoja krajiny. Je potrebné, aby sme ho postupnými krokmi neustále posilňovali. Významnou mierou by sa na tom mal podieľať aj firemný sektor,“ hovorí Miroslav Šarišský, autor myšlienky Fondu pre transparentné Slovensko.

Fungujúci právny štát je jedným zo základných predpokladov rozvoja krajiny. Je potrebné, aby sme ho postupnými krokmi neustále posilňovali. Významnou mierou by sa na tom mal podieľať aj firemný sektor.

Problematická pomoc

Podpora neziskových organizácií, ktoré sa venujú boju proti korupcii, bola zo strany firiem často problematická. Ak by nejaká firma podporila watchdogovú organizáciu, mohol by medzi nimi vzniknúť konflikt záujmov, alebo by to mohlo byť vnímané, ako ovplyvňovanie. To by bol problém pre obe strany. „Chceli sme navrhnúť mechanizmus, vďaka ktorému by sa firmy mohli vyhnúť podobnej situácii, a zároveň aj tomu, že financie, ktoré sa investujú do tejto oblasti, sa rozdrobia,“ vysvetlil Šarišský dôvody založenia fondu. Dnes už funguje šiesty rok a rozrástol sa na 20 spoločností. S tým sa úmerne zvyšoval aj objem prostriedkov, ktoré sa podarilo získať a následne prerozdeliť. Fond sa tak stal jedným z významných zdrojov financovania týchto organizácií.

Myšlienka založiť Fond pre transparentné Slovensko vznikla v roku 2012 na stretnutí Business Leaders Forum, ktoré administruje Nadácia Pontis. Foto: Nadácia Pontis

Dôležité zmeny vďaka fondu

Fond pre transparentné Slovensko sa zameral na skúsených odborníkov z neziskoviek, ktorí prichádzajú so systémovými návrhmi na zlepšenie situácie v oblasti budovania právneho štátu, etiky a transparentnosti. „Z pohľadu legitimity je veľmi dôležité, aby bol neziskový sektor financovaný aj z domácich firemných zdrojov,“ vysvetlil Šarišský. Fond podporuje projekty rôznych organizácií, ale  zameriava sa aj na ich inštitucionálnu podporu.

Čo sa doteraz podarilo vďaka fondu?

  • Prijatý protischránkový zákon, vďaka ktorému sa dá jednoducho sledovať a kontrolovať, s kým štát robí biznis a kto z neho profituje
  • Komplexná reforma sudcovských zákonov, ktoré prispejú k transparentnejšiemu výberu sudcov bez lokálnych vplyvov a ku skvalitnení práce sudcov
  • V rámci kampane Za dobrú voľbu predsedu najvyššieho súdu fond pomohol vytvoriť tlak na zosadenie Štefana Harabina zo stoličky predsedu Najvyššieho súdu SR
  • Podporil investigatívne iniciatívy, ktoré  priniesli informácie o najväčších kauzách (nástenkový tender, Váhostav, IT sektor)

O tom, ktoré projekty fond podporí, rozhoduje nezávislá komisia odborníkov. Členské firmy rozhodujú len o oblasti, na ktorú sa zamerajú. Vďaka fondu sa tak podarilo zrealizovať dôležité zmeny. „Či už ide prijatie protischránkového zákona alebo celý balík sudcovských zákonov, ktorý zlepšuje výber nových sudcov, ako aj kritériá, ktoré musia splniť,“ vysvetľuje Radana Deščíková, programová manažérka fondu z Nadácie Pontis.

Mnohé projekty, ktoré fond podporil, sa venujú sprístupňovania dát či oblasti justície a prokuratúry. Po novom podporuje aj rozvoj investigatívnej žurnalistiky. Novinári majú v spoločnosti nezastupiteľnú úlohu a to aj vo vzťahu k podnikateľskému prostrediu. „Sprostredkovávajú dôležité informácie, vysvetľujú, a zároveň poukazujú na príklady nekalého alebo nečestného konania a môžu dať podnet pre ďalšie orgány, ktoré už musia konať. Pre zdravý štát a zdravé inštitúcie je nevyhnutné, aby tu fungovala dobrá a kvalitná žurnalistika ako taká a jej súčasťou je samozrejme investigatíva,“ vysvetľuje Šarišský.

Zlyháva implementácia zákonov a vyvodenie zodpovednosti

Veľa zákonov máme podľa Šarišského nastavených veľmi dobre: „Nedá sa  povedať, že by sa nerobili kroky správnym smerom a že by bola na vine zlá legislatíva. Často pokrivkáva skôr implementácia a vynucovanie pravidiel, prípadne potrestanie vinníkov. Pripadá mi už ako pravidlo, že vo veľkých kauzách buď nedôjde k vyvodeniu zodpovednosti alebo trvá veľmi dlho a tým pádom stráca svoj účinok. Potrebujeme rýchle a efektívne vyvodzovanie zodpovednosti a dôvera ľudí porastie. A presne také projekty Fond pre transparentné Slovensko podporuje.“

Nejde o klub výnimočných

Je pravdou, že fond v súčasnosti združuje skôr veľké firmy, ktoré majú na projekty spoločenskej zodpovednosti vyčlenené samostatné zdroje. Podľa Šarišského však tému transparentnosti môžu podporovať aj menšie firmy. „Môžu sa snažiť o čisté a férové podnikateľské prostredie. Niekedy to môže byť ťažké, ale je práve v záujme menších firiem, aby systém fungoval a nemuseli nikoho uplácať alebo ohýbať  pravidlá.“ uviedol Miroslav Šarišský.

Aj malé firmy sa môžu snažiť o čisté a férové podnikateľské prostredie. Niekedy to môže byť ťažké, ale je práve v záujme menších firiem, aby systém fungoval a nemuseli nikoho uplácať alebo ohýbať  pravidlá. 

Foto: Nadácia Pontis

O Miroslavovi Šarišskom

Roky pracuje vo firemnom sektore. Prekáža mu, že slovo podnikateľ sa často používa prakticky ako nadávka. Chcel vymyslieť spôsob, ktorým firmy môžu spoločnými silami rozvíjať transparentnosť a zdravé podnikateľské prostredie. V roku 2012 preto spoluzakladal Fond pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

Nenechajte si ujsť aj