L. Pašková: Ľahko upadáme do toho, že ak niečo neurobíme, zrúti sa svet

L. Pašková: Ľahko upadáme do toho, že ak niečo neurobíme, zrúti sa svet

Hovoriť o ťažkostiach sa dnes nenosí. A už vôbec nie o ťažkostiach v biznise, navyše, ak sa týkajú zdravia. Radšej počúvame o pozitívnych veciach, ktoré nás príliš nezaťažujú. My sme sa však s úspešnou a známou podnikateľkou Luciou Paškovou rozprávali o tom, ako prežívala duševnú nepohodu, ako sa jej prejavila na zdraví. Následne sa rozhodla aj o konci kariéry výkonnej riaditeľky vo firme, ktorú sama zakladala a 14 rokov viedla.

„Šla som nahnevaná spať a keď som sa v noci zobudila, doslova ma hodilo o stenu. Bol to taký pocit, akoby som bola pripitá, nemala som rovnováhu. A ten pocit mi zostal ešte skoro dva mesiace,“ začína hovoriť o tom, ako sa prejavila ťažká situácia v práci na jej zdraví. Súvisela s obavami akcionárov pri rozbiehaní nového projektu a jeho nákladoch, ktoré sa odzrkadlili aj na finančnej výkonnosti firmy. Tieto výsledky však boli vopred očakávané a komunikované, čo v Lucii vzbudilo silný pocit nespravodlivosti. …

Zobraziť celý článok

„Šla som nahnevaná spať a keď som sa v noci zobudila, doslova ma hodilo o stenu. Bol to taký pocit, akoby som bola pripitá, nemala som rovnováhu. A ten pocit mi zostal ešte skoro dva mesiace,“ začína hovoriť o tom, ako sa prejavila ťažká situácia v práci na jej zdraví. Súvisela s obavami akcionárov pri rozbiehaní nového projektu a jeho nákladoch, ktoré sa odzrkadlili aj na finančnej výkonnosti firmy. Tieto výsledky však boli vopred očakávané a komunikované, čo v Lucii vzbudilo silný pocit nespravodlivosti.

Foto: Apríl magazín

Bez liečby

„Prvýkrát som si uvedomila, aká som limitovaná vlastným telom,“ hovorí Lucia. Zažívala slabosti a problémy s rovnováhou, nebola schopná kontrolovať svoj fyzický stav a musela vynechávať niektoré bežné činnosti, napríklad šoférovanie. „Zrazu som začala prehodnocovať, čo všetko môžem a čo nemôžem, aby som neublížila svojmu okoliu,“ popisuje Lucia.

Spustil sa kolotoč vyšetrení. Lucia chodila od lekára k lekárovi, aby preskúmali, čo sa vlastne v jej tele deje. Každé nové vyšetrenie však hovorilo to isté – Lucia je zdravá, a preto jej nie je možné nasadiť liečbu. „Vedela som, že som vo veľkom strese, a že stres spôsobuje rôzne fyzické problémy. No ja som absolvovala všetky možné vyšetrenia, z ktorých nevyplývalo, že by niečo nebolo v poriadku. To bol bod, keď som si priznala, že to mám z duševného vypätia,“ popisuje Lucia.

Podpora okolia bola kľúčová

V tejto situácii bola pre ňu mimoriadne dôležitá podpora rodiny. Ako hovorí, vďaka nej sa nemusela cítiť vinná, že veľa oddychuje a  „polihuje“, čo bolo pre ňu v tom období nevyhnutné.

„Chápali, že teraz nie som schopná byť tá dávajúca. A rovnako aj kolegovia vo firme mi povedali – buď doma, koľko potrebuješ,“ hovorí a dodáva: „Uvedomujem si, že to nie je bežné a nie každý má okolo seba veľkú podpornú komunitu. Keď toto robí neobvyklá nedôvera raz za dlhý čas so mnou, čo musí robiť s človekom, ktorý jej je vystavený stále alebo oveľa častejšie?“

Foto: Apríl magazín
Lucia Pašková
  • Zakladateľka a dlhoročná výkonná riaditeľka spoločnosti Curaden, na Slovensku známa aj ako Curaprox.
  • S podnikaním začala s úmyslom vzdelávať spoločnosť o dentálnej hygiene.
  • Pod jej vedením sa značka stala na Slovensku lovebrandom a zaznamenala ekonomické úspechy, jej aktivity inšpirujú pobočky firmy v ďalších krajinách.
  • V roku 2019 získala ocenenie TREND top manažérka roka.
  • S rodinou žije v Modre, spolu s mužom Marianom Vargom majú štyri deti.

Kúzlo spôsobil mix okolností

Tento stav trval vyše dva mesiace. Až prišiel deň oslavy jej 40. narodenín. Doobedie strávila na masáži u kamarátky Luny, s ktorou viedla úprimný rozhovor. „Povedala mi, že sa veľmi silno držím predstavy o tom, čo by sa malo stať, a že by mi pomohlo, keby som to pustila. Vtedy som si aj od srdca poplakala a povedala si, že sú veci, ktoré mám v rukách, a sú veci, ktoré v rukách nemám,“ spomína na bod zlomu.

Večer zase strávila v spoločnosti najlepších priateľov. A na druhý deň bol problém preč. „Z môjho pohľadu to kúzlo urobila kombinácia veľmi otvoreného rozhovoru, uvedomenie si, že púšťam to, čo nemám v rukách, a je to v poriadku, a dávka intenzívnej lásky od najbližších,“ hodnotí Lucia.

 

Končím s vedením firmy

Rozhodla sa v práci spomaliť a neupínať sa na predstavu o tom, ako by mali veci podľa nej vyzerať. „Prišla som do situácie, keď som si povedala, že ja to vlastne robiť nemusím, že nemusím nikomu nič dokazovať,“ popisuje kľúčové uvedomenie, ktoré jej prinieslo úľavu. No v tomto bode prišla ďalšia otázka: „Chcem to vlastne ešte robiť?“

Kúzlo urobila kombinácia veľmi otvoreného rozhovoru, uvedomenie si, že púšťam to, čo nemám v rukách, a je to v poriadku, a dávka intenzívnej lásky od najbližších.

Stála pred dôležitým rozhodnutím a zápasila so znôškou emócií a pocitov: „Racionálne vzaté – firma bola v poriadku a pripravená na zmenu na mojom poste. Ťažšie bolo zvládnuť to emocionálne – vedomie, že je to moja firma, ktorú som vybudovala. No keď som sa raz rozhodla, už som sa neobzrela späť, zameriavala som sa na to, ako to urobiť čo najlepšie pre mňa, mojich kolegov aj firmu.“ Po odchode zostala v role poradkyne a uvoľnenie, ktoré pocítila, prirovnáva k človeku, ktorý stojí na pláži a vidí zrazu celú perspektívu možností. Akoby sa predtým na pláž pozerala len z okna.

Proces sprevádzal psychológ

Lucia, jej spoločník vo firme a nová výkonná riaditeľka prechádzali procesom odovzdávania vedenia spoločne so psychológom. Počas troch dní modelovali situácie, ktoré môžu nastať, ako aj to, čo v každom z nich vyvolajú a ako ich budú následne riešiť. „Väčšinou tento proces zlyháva na tom, že očakávania sú nevypovedané, odchádzajúci riaditeľ chce do toho hovoriť viac, prípadne sa nový niečo bojí povedať. Toto sme si podchytili vopred, Dan Túma bol pre nás skvelým sprievodcom, dozeral, aby boli všetky otázky každého z nás zodpovedané a zaznamenané.“ vysvetľuje Lucia.

Foto: Apríl magazín

Konzultantka a dočasná riaditeľka

Dnes Lucia intenzívne spolupracuje s občianskymi organizáciami, ktorým pro bono pomáha. „Pri týchto spoluprácach som zistila, že veci, ktoré sa mne zdajú automatické, môžu byť pre niekoho kľúčový moment k zmene. Takže to, čo je pre mňa jednoduché, je pre iných veľkou pomocou,“ opisuje svoje zistenie.

Keďže má množstvo priateľov z biznisu, stal sa z nej, podľa jej slov, prirodzený prepájač dvoch svetov. Svoj čas pravidelne venuje organizáciám ako Nexteria, Tichá voda či Slovenská debatná asociácia, no obracajú sa na ňu aj ďalšie. So smiechom hovorí, že ju to baví viac, ako jej práca. Teraz je opäť dočasne späť na poste riaditeľky Curadenu, kým sa z materskej nevráti jej nástupkyňa.

Ozvali sa jej opäť zdravotné ťažkosti? „Niekedy, keď som unavená, telo mi naznačuje, že mám ubrať, a ja sa to snažím počúvať. Veľmi ľahko upadneme do toho, že ak niečo neurobíme, zrúti sa svet, a pritom je to väčšinou úplný nezmysel,“ uzatvára Lucia.

 

Zdroj úvodnej foto: Apríl magazín

Nenechajte si ujsť aj