Singles párty, ktorá odstraňuje negatívne pocity zo samoty

Singles párty, ktorá odstraňuje negatívne pocity zo samoty

Keď Hana Poliačiková zorganizovala unikátnu singles party TešíMa prvýkrát, prišlo na ňu viac než 600 mužov a žien. Žiadali, aby sa niečo podobné konalo častejšie a pravidelnejšie. Párty sa totiž snaží prelomiť negatívne pocity zo samoty, ktoré nezadaným ľuďom často podsúva spoločnosť. Zároveň poukazuje na to, že byť single je v skutočnosti oveľa pozitívnejšie, ako to mnohí vnímajú.

Všetko sa začalo keď sa jeden úspešný mladý muž, kamarát Haninho manžela, rozhodol nájsť si partnerku. Svoj „inzerát“ zavesil na sociálnu sieť. Spustilo sa tým množstvo reakcií ľudí, ktorým chýbal špecifickejší a komornejší priestor na zoznamovanie sa. „Mojím úmyslom nebolo organizovať obyčajné singles párty,“ hovorí manažérka H. Poliačiková, ktorá prvú akciu unikátneho projektu TešíMa usporiadala v roku 2016 na popud svojich priateľov a známych. Vytvárame priestor pre tých, ktorí by radi spoznali nových ľudí, no možno práve nikoho nehľadajú, alebo na to jednoducho…

Zobraziť celý článok

Všetko sa začalo keď sa jeden úspešný mladý muž, kamarát Haninho manžela, rozhodol nájsť si partnerku. Svoj „inzerát“ zavesil na sociálnu sieť. Spustilo sa tým množstvo reakcií ľudí, ktorým chýbal špecifickejší a komornejší priestor na zoznamovanie sa. „Mojím úmyslom nebolo organizovať obyčajné singles párty,“ hovorí manažérka H. Poliačiková, ktorá prvú akciu unikátneho projektu TešíMa usporiadala v roku 2016 na popud svojich priateľov a známych.

Vytvárame priestor pre tých, ktorí by radi spoznali nových ľudí, no možno práve nikoho nehľadajú, alebo na to jednoducho nemajú čas a priestor.

H. Poliačiková si zo zvedavosti, a aj preto, aby lepšie spoznala svoju cieľovú skupinu, dala urobiť dotazníkový prieskum. Výsledky porovnávala aj s názormi ľudí v zahraničí. Zistila niekoľko zaujímavostí, na základe ktorých mohla projekt úspešne naštartovať. Ako sa ukázalo, ľuďom chýbal predovšetkým priestor, kde by mohli stretnúť niekoho iného, ako svoj tradičný okruh kamarátov. Generačne najbližšie majú organizátori k tridsiatnikom, a tak sa rozhodli, že program na párty budú tvoriť práve pre nich.

Nezadaní bojujú s očakávaniami spoločnosti i tlakom okolia

Ako hovorí H. Poliačiková, statusom single si prešiel každý jeden z nás. Málokto ide zo vzťahu do vzťahu. „Preto sa snažíme ukazovať pozitívnu stránku tohto stavu. Single je pre nás hviezda. Nedávame v žiadnom prípade návod, čo robiť lepšie, ani nepracujeme s ľuďmi spôsobom, akoby boli na pokraji zúfalstva. Naopak, ponúkame im pocit výnimočnosti, veď nikto iný okrem singles sa na party nedostane!“

TešíMa vytvára priestor pre tých, ktorí by radi spoznali nových ľudí, no možno práve nikoho nehľadajú. Foto: TešíMa

Je presvedčená o tom, že negatívne pocity zo samoty v ľuďoch vyvoláva do veľkej miery spoločnosť. Doba sa zmenila a ak chce niekto študovať či cestovať, rodinný život zväčša prichádza prirodzene až po tridsiatke. Samozrejme je tu prítomný veľký tlak od rodiny a známych, aby si človek niekoho našiel, vydal či oženil sa a mal deti. H. Poliačiková sama rozpráva o tom, že keď bola single, najprv jej bolo smutno, no postupne si prešla všetkými povinnými fázami, až sa nakoniec dostala do stavu, keď bola s tým, že je nezadaná spokojná a práve vtedy stretla svojho terajšieho manžela.

„Nie sme zoznamka“

 „Nie sme zoznamovacia agentúra, neponúkame speed datingy a už vôbec ľuďom negarantujeme, že sa na našej akcii zoznámia. Vytvárame priestor pre tých, ktorí by radi spoznali nových ľudí, no možno práve nikoho nehľadajú, alebo na to jednoducho nemajú čas a priestor. Niekedy sa stáva, že človek, ktorý si napríklad partnera či partnerku nehľadal, sa u nás cítil tak dobre, až si nakoniec niekoho našiel, hoci do toho celého išiel bez akýchkoľvek očakávaní,“ opisuje šťastné stretnutia H. Poliačiková. Zamilované dvojice, ktoré sa spoznali na TešíMa akciách nepočíta, ale ako sa dopočula, je ich už niekoľko.

Stretnime sa naživo, nie online!

Z dotazníkov vyplynulo aj to, že ľudia online zoznamky až tak v láske nemajú. Výhodou „offline Tindru“, ako H. Poliačiková akcie TešíMa nazýva, je najmä to, že viete okamžite zistiť, či medzi vami a potenciálnym partnerom funguje chémia, ako vystupuje, ako vám podá ruku. „Keď sa s vami začne rozprávať, veľa vecí odhalíte omnoho skôr ako pri online zoznamkách. V nich sa často ťahajú medové motúzy. Kým napíšete jednu správu, stokrát ju zmažete, zverejníte len krásne fotky a neviete tak reálne odhadnúť, ako človek v skutočnosti vyzerá či ako sa správa,“ vymenúva riziká online aplikácií H. Poliačiková.

 

Hana Koblišková a Hana Poliačiková. Foto: TešíMa

Občas prichádza i spätná väzba formou výčitiek: Prečo pozývate aj ľudí, ktorí partnera nehľadajú?  Nechcem sa predsa dve hodiny rozprávať s niekým, kto mi potom povie, že partnera nehľadá. „Taký je ale život,“ upozorňuje H. Poliačiková. „Ak to zafunguje, je jedno s akými očakávaniami ste prišli. Ak nie, tak sa po dvoch hodinách rozlúčite a už sa nikdy neuvidíte,“ dodáva. Povzbudivú spätnú väzbu dostáva často aj od starších žien. „S nikým som sa nezoznámila, ale odchádzam spokojná. Stretla som tu veľa príjemných ľudí a zistila som, že nie je chyba vo mne. Oslovili ma traja muži, bolo to veľmi príjemné, po troch rokoch som s niekým dokonca flirtovala. Odchádzam s pocitom, že všetko je v poriadku a nie som na zahodenie,“ cituje H. Poliačiková reakcie účastníčok.

Čierny Valentín

„Aj keď si hovoríte, že Valentín je taký sprostý sviatok, práve v tento deň na nezadaných často doľahne nepríjemný splín. My ho preto na našej párty nijako netematizujeme, ale rovno ignorujeme,“ s hrdosťou priznáva H. Poliačiková. Proti „sviatku zaľúbených“ v TešíMa bojujú aj farbou. Dress code najbližšej párty bude čierna. „Je elegantná a zároveň sexi“, vyzdvihuje prednosti oproti sladkej ružovej a červenej, ktorá číha na ľudí zo všetkých výkladov, hlavná organizátorka. Tá si na spoluprácu najnovšie prizvala posilu, Hanu Kobliškovú, ktorá má priniesť do tímu „novú krv“ a nové pohľady. Tentoraz sa organizátorky rozhodli plynulý tok párty vôbec neprerušovať. Nebude prítomný ani moderátor, dokonca aj tombola bude prebiehať len na pozadí cez obrazovky, aby nič nestálo v ceste zábave.

Je to v konečnom dôsledku o tom, či sa človek rozhodne vyjsť z komfortnej zóny alebo nie.

O hanblivejšie typy sa starajú dobrovoľníci

Aby ľudia na začiatku párty ľahšie prekonali ostych a zábrany, sú súčasťou programu i jednoduché hry. „Zistili sme totiž, že človek je veľmi hravý tvor. Naše hry sú však dobrovoľné, nikoho nenútime, aby sa zapojil.“ Pre tých, ktorí sa odhodlajú, pripravujú napríklad kartičky s menami slávnych filmových dvojíc či postáv z rozprávok. Rozpaky zo zoznámenia tak prirodzene zmiznú, ak sa odhodláte položiť základnú otázku: Ako sa voláš? „Je to v konečnom dôsledku o tom, či sa človek rozhodne vyjsť z komfortnej zóny alebo nie,“ hovorí H. Poliačiková.

TešíMa prináša účastníkom množstvo atrakcií, hier a podnetov na spontánne zoznámenie sa. Foto: TešíMa

Na singles párty sa zídu sa povahovo naozaj rôznorodé typy ľudí – niekto sa radšej zašije do rohu a niekto nám príde doslova vykričať, že sa s nikým nezoznámil. Pre tých hanblivejších, ktorým treba na začiatku dodať odvahu a „nakopnúť“ ich, sú po ruke „rozšafní“ dobrovoľníci vo funkcii akýchsi socializačných katalyzátorov. Sú nimi napríklad zadaní kamaráti organizátorov, ktorí sa chcú na párty zúčastniť, no ich ne-single status im to nedovoľuje. Nemusíte sa obávať, zadaní sú viditeľne označení. „Spoločne s dobrovoľníkmi sa snažíme šíriť dobrú náladu, zábavu a rozpustilosť, smejeme sa, tancujeme a užívame si atmosféru,“ vysvetľujeH. Poliačiková. .

Výťažok z tomboly z akcií TešíMa vždy idú na dobrú vec. Organizátori už podporili napríklad občianske združenie Bublina, ktoré usporadúva tábory pre deti z detských domovov,  občianske združenie Amazonky, ktoré podporujú ženy, ktoré sa liečia na rakovinu prsníka či organizáciu Dobrý anjel v Česku.

Nenechajte si ujsť aj