3 + 1 zaručených tipov, ako môžete pomôcť našim pamiatkam

3 + 1 zaručených tipov, ako môžete pomôcť našim pamiatkam

Určite ste sa už neraz stretli s nejakou chátrajúcou pamiatkou, ktorej by sa zišla pomoc. Ak neviete ako, my vám prinášame tri zaručené tipy, ako môže pomôcť naozaj ktokoľvek. Pridali sme tiež jeden bonusový tip pre skutočných vytrvalcov.

1. Dobrovoľníčte! Jednou z najpríjemnejších ciest, ako pomáhať je dobrovoľníčenie. Mnohé hrady, zrúcaniny a pamiatky pomoc dobrovoľníkov viac než privítajú. Ak sa vám podarí zorganizovať partiu svojich kamarátov, nielenže spravíte kus dobrej roboty, ale strávite aj príjemný deň s vašimi priateľmi. Môžete dokonca osloviť svojho zamestnávateľa, aby vám firemný tímbilding zorganizoval vo forme dobrovoľníčenia. Je preukázané, že firmy čoraz častejšie aktívne zapájajú svojich zamestnancov do podpory komunity a dobročinných aktivít. Práve firemné dobrovoľníctvo má dokázateľne pozitívny vplyv aj na zamestnancov firmy, ich motiváciu…

Zobraziť celý článok

1. Dobrovoľníčte!

Jednou z najpríjemnejších ciest, ako pomáhať je dobrovoľníčenie. Mnohé hrady, zrúcaniny a pamiatky pomoc dobrovoľníkov viac než privítajú. Ak sa vám podarí zorganizovať partiu svojich kamarátov, nielenže spravíte kus dobrej roboty, ale strávite aj príjemný deň s vašimi priateľmi. Môžete dokonca osloviť svojho zamestnávateľa, aby vám firemný tímbilding zorganizoval vo forme dobrovoľníčenia. Je preukázané, že firmy čoraz častejšie aktívne zapájajú svojich zamestnancov do podpory komunity a dobročinných aktivít. Práve firemné dobrovoľníctvo má dokázateľne pozitívny vplyv aj na zamestnancov firmy, ich motiváciu a celkovú výkonnosť. Navyše, viac ako 74 % zamestnancov vo firmách tvrdí, že práca ich viac napĺňa, ak majú možnosť podieľať sa i na projektoch, ktoré majú pozitívny spoločenský dopad.  Pre združenia, ktoré pamiatky spravujú, je takáto pomoc naozaj neoceniteľná.

Ako teda na to? Vytipujte si konkrétny hrad, ktorému by ste chceli pomôcť a kontaktujte správcov.  Dobrovoľníčiť môžete napríklad na Lietavskom hrade, Katarínke, či na Banskoštiavnickej Kalvárii. Oslovte aj vášho zamestnávateľa a odporučte mu, aby ste sa s firmou zapojili do podujatia Naše Mesto.

2. Podporte finančne

Pomôcť môžete, samozrejme, aj finančne. Zbierky zriaďujú väčšinou správcovia pamiatok. Ak je vám sympatický nejaký konkrétny hrad, podporiť môžete priamo ten. Občianske združenia o zbierkach informujú väčšinou priamo na svojich webových stránkach. Ak nemajú žiadnu vyhlásenú, môžete pre pamiatku nejakú zorganizovať aj vy medzi vašimi priateľmi a známymi.

3. Navštevujte ich

Ak nemôžete prispieť finančne ani dobrovoľníckou pomocou, spravte si tam aspoň výlet, čím podporíte miestnu ekonomiku. Na Slovensku je množstvo miest, o ktorých možno ani netušíte a učarujú vám.  O takýchto informuje napríklad portál ciernediery.sk, ktorý upozorňuje na zabudnuté miesta Slovenska.

Bonusový tip pre najakčnejších

Ak ste milovníkom pamiatok, nie je vám cudzia ani manuálna práca a uvažujete nad zmenou, zoberte to do vlastných rúk! Napr. Ľubomír Chobot si povedal, že s kamarátmi zorganizuje koncert na záchranu hradu. Dnes je už 19-ty rok riaditeľom Združenia na záchranu Lietavského hradu a venuje sa mu 365 dní v roku. Prečítajte si jeho príbeh.

Nenechajte si ujsť aj