1. Dobrovoľníčte! Jednou z najpríjemnejších ciest, ako pomáhať je dobrovoľníčenie. Mnohé hrady, zrúcaniny a pamiatky pomoc dobrovoľníkov viac než privítajú. Ak sa vám podarí zorganizovať partiu svojich kamarátov, nielenže spravíte kus dobrej roboty, ale strávite aj príjemný deň s vašimi priateľmi. Môžete dokonca osloviť svojho zamestnávateľa, aby vám firemný tímbilding zorganizoval vo forme dobrovoľníčenia. Je preukázané, že firmy čoraz častejšie aktívne zapájajú svojich zamestnancov do podpory komunity a dobročinných aktivít. Práve firemné dobrovoľníctvo má dokázateľne pozitívny vplyv aj na zamestnancov firmy, ich motiváciu…
1. Dobrovoľníčte!
Jednou z najpríjemnejších ciest, ako pomáhať je dobrovoľníčenie. Mnohé hrady, zrúcaniny a pamiatky pomoc dobrovoľníkov viac než privítajú. Ak sa vám podarí zorganizovať partiu svojich kamarátov, nielenže spravíte kus dobrej roboty, ale strávite aj príjemný deň s vašimi priateľmi. Môžete dokonca osloviť svojho zamestnávateľa, aby vám firemný tímbilding zorganizoval vo forme dobrovoľníčenia. Je preukázané, že firmy čoraz častejšie aktívne zapájajú svojich zamestnancov do podpory komunity a dobročinných aktivít. Práve firemné dobrovoľníctvo má dokázateľne pozitívny vplyv aj na zamestnancov firmy, ich motiváciu a celkovú výkonnosť. Navyše, viac ako 74 % zamestnancov vo firmách tvrdí, že práca ich viac napĺňa, ak majú možnosť podieľať sa i na projektoch, ktoré majú pozitívny spoločenský dopad. Pre združenia, ktoré pamiatky spravujú, je takáto pomoc naozaj neoceniteľná.
Ako teda na to? Vytipujte si konkrétny hrad, ktorému by ste chceli pomôcť a kontaktujte správcov. Dobrovoľníčiť môžete napríklad na Lietavskom hrade, Katarínke, či na Banskoštiavnickej Kalvárii. Oslovte aj vášho zamestnávateľa a odporučte mu, aby ste sa s firmou zapojili do podujatia Naše Mesto.
2. Podporte finančne
Prečítajte si aj:
Firma, bez ktorej by mnohé pamiatky už neexistovali
Pomôcť môžete, samozrejme, aj finančne. Zbierky zriaďujú väčšinou správcovia pamiatok. Ak je vám sympatický nejaký konkrétny hrad, podporiť môžete priamo ten. Občianske združenia o zbierkach informujú väčšinou priamo na svojich webových stránkach. Ak nemajú žiadnu vyhlásenú, môžete pre pamiatku nejakú zorganizovať aj vy medzi vašimi priateľmi a známymi.
3. Navštevujte ich
Ak nemôžete prispieť finančne ani dobrovoľníckou pomocou, spravte si tam aspoň výlet, čím podporíte miestnu ekonomiku. Na Slovensku je množstvo miest, o ktorých možno ani netušíte a učarujú vám. O takýchto informuje napríklad portál ciernediery.sk, ktorý upozorňuje na zabudnuté miesta Slovenska.
Bonusový tip pre najakčnejších
Ak ste milovníkom pamiatok, nie je vám cudzia ani manuálna práca a uvažujete nad zmenou, zoberte to do vlastných rúk! Napr. Ľubomír Chobot si povedal, že s kamarátmi zorganizuje koncert na záchranu hradu. Dnes je už 19-ty rok riaditeľom Združenia na záchranu Lietavského hradu a venuje sa mu 365 dní v roku. Prečítajte si jeho príbeh.